دره حنیفه ، تجدید حیات یک آبادی در میان کویر عربستان

دره حنیفه دره ای حیات بخش برای مردم ریاض. این جا دره حنیفه و رود جاری آن در قلب بیابان است. رودخانه ای که زمانی طولانی خشک شده و از جریان افتاده بود. این دره که امتداد آن شمال تا جنوب عربستان را می پوشاند، طراوت خود را مدیون اجرای طرحی ده ساله است که سازمان توسعه ریاض مدیریت آن را بر عهده دارد. ۱۲۰کیلومتر سواحل بکر و چشم نواز این دره در تضاد با محیطی است که در آن واقع است. وادی حنیفه یا دره حنیفه برای مدتی طولانی متروکه بود اما مردم ریاض با احیای یکی از منابع طبیعی آن این دره را زنده کردند.

“منطقه تاریخی دره حنیفه برای ساکنان قدیم آن یک منبع زیست محیطی بود اما توسعه شهر در کنار آلودگی های حاصل از احداث کارخانه ها و فعالیت های صنعتی و کشاورزی، آن را به زوال کشاند.”

در ویدیوی زیر با دره حنیفه که فرصتی در میان کویر عربستان است آشنا می شوید:

دره حنیفه عربستان از وسط کویر و شهر می‌گذرد، این دره از سمت شمال شروع می‌شود، و به سمت مغرب می‌رود، سپس به سمت مشرق منتهی می‌شود. طول مجرای دره حنیفه ۱۲۰ کیلومتر، و عمق آن مابین ۱۰ تا ۱۰۰ متر است، و عرض آن از ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ متر می‌باشد

طرح بازسازی این منطقه اقداماتی را در دستور کار خود قرار داد تا آسیب های وارد شده به این دره را جبران کند و آن را به سرمایه ای برای شهر تبدیل سازد. برای تنظیم جریان آب چند سد ساخته شد. طراحی جدیدی برای راه سازی این منطقه در نظر گرفته شد و ۴۰کیلومتر راه جدید ساخته شد. همچنین طرح کاشت ده ها هزار درخت و بوته بومی و محوطه سازی برای دیدار کنندگان به اجرا درآمد. احیای این دره برای مردم ریاض منابع بسیاری در بر داشت. از جمله برای کشاورزانی که معاش خود را از راه کاشت و برداشت خرما در سواحل رود تامین می کنند.

“شاید از دور نتوان تشخیص داد اما در این جا صد ها نوع خرما به عمل می آید که یکی از محصولات است. اکنون برداشت دو تن خرما آغاز شده که هم به صورت تازه و هم خشک قابل استفاده است. این طعم واقعی عربستان سعودی است. میوه ای شیرین و خوشمزه که نمی توان از آن صرفه نظر کرد.”

“من مشتری دائم خرماهای این مزرعه هستم. این دره قبلاً منطقه ای متروکه بود که پس از احیا و گسترش مزارع در دسترس و قابل زندگی شده. بازسازی دره حنیفه آن را تبدیل به منطقه ای زیبا کرده. این جا محل دیدار و پر رفت و آمد شده است.”

زیست پالایی آب بخشی از طرح احیای دره حنیفه است که برنده جایزه نیز شده. این طرح شیوه ای طبیعی برای پاکیزه کردن آب های آلوده و سمی از مواد نامطبوع با کمک گرفتن از گیاهان و حیوانات است.

“در این جا از یک سو جلبک ها هستند و گیاهان بلند تر و از سوی دیگر موجودات مصرف کننده مانند پرندگان و ماهی ها که همه باهم یک چرخه غذایی را تشکیل می دهند. درست مثل اعضای یک خانواده که در منظم کردن و سازماندهی یک خانه هرکس نقش خودش را بازی می کند. این مثالی است در مورد نحوه عملکرد سیستم زیست پالایی در محیط.”

تکنیک های به کار رفته در این طرح جدید نیستند اما هرگز به طور یک جا و در چنین ابعاد وسیعی به کار گرفته نشده است.

“باور نکردنی است که تنها ۶ساعت قبل این آب که آن قدر آلوده بود که برای دست زدن به آن رغبت نمی کردید، پس از رد شدن از سیستم زیست پالایی چنین سالم و شفاف باشد.”

پیکنیک خانوادگی از قدیم مورد علاقه ی مردم ریاض بود و اکنون دره حنیفه مکان مطلوبی برای این کار است. تا کنون ۷پارک بزرگ ساخته شده و دو پارک دیگر نیز در دست ساخت است.

“من همیشه در ریاض زندگی می کردم اما چنین چیزهایی را ندیده ام. از شهر که خارج شدم و این محیط منظم و پاکیزه را دیدم تعجب کردم. همه چیز از درخت کاری تا پیاده رو ها و محل استراحت مرتب و سازمان یافته است.”

“دره حنیفه اکنون دوباره احیا شده و مرکزی برای ارتباط مردم است. در برنامه آینده زندگی در عربستان سعودی به ریاض خواهیم رفت تا ببینیم چگونه جلوه های زندگی سنتی و مدرن به هم آمیخته است.”

برای مشاوره رایگان سرمایه گذاری ، مهاجرت یا سفر به این کشور کافیست فرم زیر را تکمیل کنید:
  • هر آنچه فکر میکنید بهتر است در مورد خودتان و هدفی که برای این موضوع دارید به ما بفرمایید
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *