شهر هوشمند و تبدیل شدن دبی به یک شهرهوشمند

شهر هوشمند در جهان با سرعتی فوق العاده درحال رشد هستند. یک کارشناس در نمایشگاه فناوری اطلاعات دبی می گوید که شهرهای هوشمند امروز، حکم بدن هوش مصنوعی را دارند.

ساخت شهر هوشمند نیاز به تجزیه و تحلیل ترافیک شهری، اطلاعات پزشکی مربوط به شهروندان و شبکه برق هوشمند دارد. باید الگویی از تمام اتفاقاتی که در شهر می افتد داشته و تمام این جزئیات را در یک مجموعه کلی ادقام کنیم. در نتیجه شهر مانند بدنه ی یک هوش مصنوعی می شود. وقتی تمام این زیرسیستم ها به هم متصل می شوند، روح یکپارچه یک شهر هوشمند ایجاد می شود.

در دبی تنها با یک اپلیکیشن میتوایند تمام کارهایتان را انجام دهید. به غرفه شهر هوشمند دوبی امارات آمده ایم تا دراین مورد بیشتر بدانیم.

در ویدیوی زیر با دبی شهرهوشمند و اینکه چطور دبی به یک شهر هوشمند درحال تبدیل شدن است آشنا می شوید:

 

با اپلیکیشن دبیناو به تمام خدمات دولتی در یک برنامه واحد دسترسی داریم. بیش از ۸۸سرویس پخش خدماتی در این اپلیکیشن وجود دارد.

“اگر بخواهید رانندگی کنید باید گواهی نامه داشته باشید. آموزش رانندگی توسط بخش خصوصی انجام می شود اما گواهی نامه را دولت صادر می کند. سند مالکیت خودرو باید در بخش دولتی ثبت شود و برای بیمه آن باید به بانک بروید. تمام این کارها را می توانید از طریق اپلیکیشن دبیناو انجام دهید. تا در آینده شامل  بخش خصوصی و خدمات دیجیتالی شود.

می توانید قرارداد فروش ملک را از طریق این پلتفرم امضا کنید. امضاهای دیجیتال در دفترخانه های شهر به رسمیت شناخته می‌شود.

شهر هوشمند و تبدیل شدن دبی به یک شهرهوشمند

درحال حاضر یک میلیون نفر از اپلیکیشن دوبیناو استفاده می کنند. پاتریک یکی از این افراد است.

“این اپلیکیشن یک برنامه کاربردی خیلی خوب است. از طریق آن به چیزهای زیادی دسترسی دارید. از دادگاه های دبی گرفته تا مدارک مربوط به مهاجرت، قبوض برق و پارکینگ. کار کردن با آن هم خیلی ساده است. می توانید در خانه یا محل کار از آن استفاده کنید.”

“اپلیکیشن ها پرداخت قبض برق، جریمه ها یا اگر می خواهید رانندگی کنید نزدیک ترین پارکینگ را به شما نشان می دهند.اگر لازم شود برای خودروهایتان چیزی تعمیر یا تعویض شود یا اگر لازم است جریمه بدهید آن ها را هم نشان می دهند. همه امکانات در یک اپلیکیشن ادقام شده. با اپلیکیشن تمام قبض ها را پرداخت می کنیم‌. از دریافت ایمیل یا قبض کاغذی خلاص شدیم. تمام صورت حساب های ماه را در عرض ۳۰ثانیه پرداخت می کنیم.

اما چگونه می توان از اطلاعات شهروندان محافظت کرد؟

برای مدیریت داده ها و اصول استفاده از آن ها یک منشور اخلاقی لازم است. هسته اصلی رویکرد ما نیز احترام به حریم خصوصی و تامین امنیت شهروندان است. یکی دیگر از اصول شهر هوشمند، برخورداری از شبکه ی برق هوشمند است.

شهر هوشمند و تبدیل شدن دبی به یک شهرهوشمند

زیرساخت های شبکه برق باید جوابگوی ساعات اوج مصرف باشد. در این ساعت مصرف برق گاهی ۵ برابر بیش تر از ساعات دیگه روز است. در نتیجه شبکه برق هوشمندی که می سازید باید ۵برابر پیچیده تر و به همان اندازه مقاوم تر باشد. طبیعی است که در شبکه انتقال و توزیع برق انرژی هدر برود.

ایجاد شبکه های برق هوشمند یکی از استراتژی های اصلی شرکت آب و برق دبی برای تبدیل امارات به هوشمند ترین شهر جهان است. برای این کار تا کنون یک میلیارد و ۷۰۰میلیون یورو هزینه شده است. هزاران خانوار پنل های خورشیدی را در خانه های خود نصب کرده اند. همه ی این ها به شبکه برق ملی وصل اند و مازاد برق تولید شده به دولت فروخته می شود. به این ترتیب هزینه قبض برق مشتریان کاهش می یابد.

“این فناوری فوق العاده خواهد بود البته باید سیستم های کنترل غیر متمرکز ایجاد کنیم که در آن تعدادی کارشناس کل سیستم را از خطراتی که ممکن است پبش بیاید محافظت می کنند.”

شهرهای هوشمند درحال گسترش اند اما باید مطمئن شد آیا از داده های شخصی شهروندان در این شهرها به طور هوشمندانه محافظت می شود؟

1 thoughts on “شهر هوشمند و تبدیل شدن دبی به یک شهرهوشمند

  1. نرگس کوشا :

    تخفیفان واقعا دوره خودش خیلی زحمت کشید و یک سیستم رو فقط راه اندازی نکرد. یک فرهنگ جدید استارت آپی رو آورد و البته بعدش خیلی ها ازش کپی کردن. اما زحمت اصلی رو ایشون کشید تو سایتهای تخفیف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *