آینده ورزش در قطر: از فدراسیون ورزشهای الکترونیکی تا پدل

ورزش های الکترونیکی با کنوانسیون ها، مسابقات و کانال های استریمینیگ به جاذبه ی همه گیر در سراسر جهان تبدیل شده اند. به طوری که حتی در محیط های دانشگاهی هم به یک موضوع محبوب تبدیل شده است. شهرزاد غفور اطلاعات بیشتری درباره هیجان پشت این بازی ها در قطر به ما می دهد.”

“چه کسی امروز چیزی هیجان انگیز خلق کرده؟” ایجاد انگیزه در نسل بعدی بازیکنان بازی های الکترونیکی. مدرسه بین المللی لندن اولین مدرسه در نوع خود در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقاست که از بازی های الکترونیکی برای حمایت از یادگیری و ایجاد لیگ بازی های الکترونیکی اختصاصی اش استفاده کرده.

در ویدیوی زیر با آینده ورزش در قطر و فدراسیون ورزشهای الکترونیکی تا پدل آشنا می شوید:

“هدف ما بیشتر توسعه مهارت های قرن 21ام، ارتباطات، همکاری، همدلی، چشم انداز داشتن، تفکر انتقادی و حل مسئله است. تا دانش آموزان را مشتاق کنیم و از این اشتیاق به عنوان انگیزه یادگیری استفاده کنیم.”

“من یک خانه درختی درست کردم و هرگز تصور نمی کردم که در یک مدرسه اجازه داشته باشیم چنین بازی هایی را انجام دهیم به ویژه یک باشگاه بازی. در ابتدا ما چندان باهم ارتباط نداشتیم اما اکنون حالا می توانیم بهتر ارتباط برقرار کنیم.”

قطر یک فدراسیون ورزش های الکترونیکی را راه اندازه کرده که امیدوار است موشق مسابقات بین المللی شود و سازمان های مرتبط با  بازی ها را به داخل کشور جذب کند.

“ما واقعا خوشحالیم که می توانیم به مدرسه بین المللی لندن از طریق بازی کمک کنیم. اکنون چند موسسه از ما خواسته اند آیا می توانیم از طریق آموزش بازی های واقعیت مجازی از آن ها حمایت کنیم. مدارس، پتانسیل های بیشتری در این کار می بینند.”

تیم فوتبال الکترونیک این کشور با حمایت اتحادیه فوتبال قطر نیز اکنون در رتبه دهم جهانی قرار دارد.

 

“تجربه های مانند این است که ورزش های الکترونیکی را بسیار جذاب می کند. با این هد ست واقعیت مجازی و این سنسور های روی کفش های من، من می توانم یک بازی فوتبال را به گونه ای انجام دهم که گویی واقعا در یکی از استادیوم های قطر هستم.”

آینده ورزش در قطر: از فدراسیون ورزشهای الکترونیکی تا پدل

ورزش های الکترونیکی تا سال آینده 600میلیون نفر در سراسر جهان را جذب می کند و تا سال آینده درآمد آن به بیش از 6/1میلیارد یورو می رسد.

“ما زنان را اینجا دیده ایم و حتی چند نماینده زن در این جا در محل برگزاری. صنعت بازی و ورزش های الکترونیکی به طور کلی بسیار متنوع است. ورزش های الکترونیکی به طور کلی درباره بازی کردن و تعامل کردن است. سالن ما مکانی است که 200سیستم بازی با تکنولوژی ایج برای افراد فراهم می کند تا بتوانند در یک صحنه بازی کنند تا تیم های مورد علاقه خود را ببینند.”

تورنمنت های بازی های ویدئویی و مانند این ها روش های برای گیمرها برای کسب درآمد تمام وقت است.

“از طریق بازی و تمرین شخصی و سپس ایجاد دوستی در جامعه بازیکنان. فکر می کنم یک فضای رقابتی است و با رفتن به تورنومنت و شکست خوردن باعث می شود انگیزه بیشتری برای تمرین سخت تر و سپس شکست دادن حریفان در دفعه بعد خواهم داشت.”

این جا همچنین فرصتی منحصر به فرد برای نسل های قدیمی فراهم می کند تا دانش خود را در مورد ورزش های الکترونیکی تقویت کنند.

“یکی از متحول کننده ترین تجربه ها برای من تماشای حضور پدرم در یک تورنمنت بود و زمانی که او صحنه بزرگ و پروژکتور ها را دید و دید که مردم درحال رقابت هستند و خیلی هیجان زده می شوند، گفت این دقیقا مانند ورزش است. می دانید که من هرگز ثبات پیش او اصطلاح ورزش الکترونیکی را ذکر نکرده بودم.”

تخمین زده می شود که 20میلیون بازیکن ورزش های الکترونیکی در جهان عرب وجود دارد.

” کم کم بازی در قطر موضوع بزرگی می شود همانطور که در تورنومنت های مهم قبلی در قطر قابل مشاهده بود و این بازی ها جدی تر و رقابتی تر خواهد شد.”

 

آینده ورزش در قطر: از فدراسیون ورزشهای الکترونیکی تا پدل

با اتفاقات زیادی که در صحنه بازی رخ می دهد به نظر می رسد که آن ها مطمئنا قادرند به موفقیت هایی در ورزش های الکترونیکی برسند.

“کسب و کار ورزش صنعتی چند میلیارد دلاری با فرصت هایی بزرگ است. مرکز توسعه ورزش های جدید قطر، کنترل کننده همه عوامل است که هدفش ایجاد امکانات جدید و جذب سرمایه گذاری های خارجی در ورزش است. برای اطلاعات بیشتر با مدیر عامل این مرکز، اعظم المنایی صحبت کردم.”

“در روزگار قدیم وقتی 15سالم بود از سوی اتحادیه فوتبال قطر دعوت شدم تا این فرصت را داشته باشم که یکی از بچه های فیفا باشم که با پرچم فیفا وارد بازی های افتتاحیه می شوند و توپ جمع کن زمین باشم. زمانی که یک فوتبالیست بودم و شاهد رشد صنعت ورزش این جا در قطر بودم، تصمیم گرفتم بخشی از این داستان موفق باشم و عضویت در یک تیم موفق به تنوع تجارت در قطر کمک می کند. یک کشور با صنعت نفت و گاز و یک بخش ورزشی.”

“اهداف و ارکان اصلی مرکز توسعه ورزش های جدید قطر چیست؟”

“توسعه دهنده ورزشی یک مرکز تجاری پیشگام است که در نوع خود منحصر به فرد است. زیر چتر بنیاد منطقه امید. هدف اصلی ما ایجاد اکوسیستم و محیطی برای شرکت های ورزشی است که به این جا می کنید و در دوحه زیر یک سقف مستقر می شوند و همچنین ایجاد همتایانی برای این شرکت های بین المللی که در دوحه مستقر می شوند یعنی شرکت های کارآفرین محلی که این جا در قطر ایجاد می شوند.”

“ماموریت شما برای الهام بخشی به مشاغل ورزشی چیست؟”

“وقتی صحبت از ورزش می شود اولین چیزی که به ذهن شما می رسد پویایی، فعالیت و انعطاف پذیری است. بنابراین ما سعی می کنیم این محیط را به گونه ای ایجاد کنیم که شما بتوانید چشم انداز فردی داشته باشید و عطر ها ساختمان ها را ببینید. لحظه ای که در این ساختمان قدم می گذارید می توانید حسی ورزشی را احساس کنید. شما احساس می کنید که وارد فضا شدید و جذب این محیط خلاق شده اید.”

“و این جا چیزی بیشتر از چاردیواری است. همه چیز به محیط مربوط است. چه طور ورزش را در منطقه توسعه می دهید؟”

“معمولا در ضیافت‌ها آن ها سعی می کنند منظره رو به دریا را به شما بفروشند. در این جا ما سعی می کنیم منظره زمین بازی را به شما بفروشیم که بتوانید فضای سبز را ببینید. بنابراین منظره 360درجه ای اطراف ساختمان را ما در وسط بنیاد منطقه امید هستیم که در آن شما می توانید نخبگان این صنعت را ملاقات کنید.”

“چه نوع کسب و کار های جدیدی می تواند از ورزش سرچشمه بگیرند؟”

“خب داستان های موفق زیادی وجود دارد. شرکت های بین المللی مانند ماکروسافت یا لالیگا که با ما همکاری می کنند. اما من همیشه دوست دارم داستان های موفق استارتاپ ها را به اشتراک بگذارم. اسپونیکس این جا در توسعه دهنده ورزشی ما یک سال قبل شروع به کار کرد و اکنون راهش را در اروپا، آسیا و کشور های خلیج طی می کند. اسپونیکس یک شرکت فناوری است که این تکنولوژی سه بعدی را تولید کرده است. برای مسابقات فوتبال. این شرکت در حال حاضر به طور موفقیت آمیزی توافق هایی با سری A، یوفا و شرکت هایی مانند بین اسپرتس، امضا کرده اند.”

آینده ورزش در قطر: از فدراسیون ورزشهای الکترونیکی تا پدل

“و از نظر شخصی امیدواری برای آینده ورزش شاهد چه چیزی باشید؟”

“فکر می کنم که ما به طور موفقیت آمیزی توانسته این این پروژه منحصر به فرد را پیش ببریم. برای ادامه رشد ورزشی، برای استفاده از فرصت جام جهانی آینده با فیفا ۲۰۲۲ و فعالیت های یک شرکت موفق را همچنان استمرار دهیم.”

“آیا تا به حال نام پدل را شنیده اید؟ اگر نه الان می شنوید. این یکی از سریع ترین ورزش های راکتی در حال رشد در جهان است و هیچ کجا به اندازه این جا در قطر محبوب نیست.”

مانند تنیس با لمس اسکواش، پدل به یک ورزش محبوب بدل شده است. جولیا و گیلدور هم یک سال پیش از اسپانیا آمده اند تا در دوحه در زمینی مانند این در کلاب ورزشی امید تدریس کنند. این یکی از نخستین زمین های پدل در کشور است.

“پدل ورزشی آسان برای لذت بردن از همان آغاز بازی است. بنابراین شما می توانید با چند نفر از دوستان یا با دیگر افراد وارد زمین شوید و در همان لحظه اول که این ورزش را امتحان می کنید احساس می کنید که می توانید بازی کنید. صرف نظر از سن، تکنیک، سطح آمادگی جسمانی تان، شما می‌توانید از همان لحظه اول از آن لذت برید.”

“من درس های هفتگی دارم مثل یک کلاس درس در هفته. من از مربی ام خیلی چیزها یاد می گیرم.”

جولیا خانم هایی را در درس می دهد که اکثریت شان قطری هستند.

“شگفت انگیز است زیرا آن ها در حال پیشرفت اند. دارند لذت می برند. شگفت انگیز است که چگونه هرروز افراد جدیدی به من پیام می دهند برای یاد گرفتن و امتحان این ورزش. بعد از تمرین ها آن ها در زمین می مانند، با دوستانشان بازی می کنند و بچه هایشان را می بینم. آن ها می خواهند بچه ها را به کلاس های درس بیاورند تا آن ها این ورزش را بیاموزند و من موفق می شوم چند نکته یاد بگیرم. حالا می توانید ضربه بزنید. “

“می دانی جولیا واقعا ساده تر از آن چیزی است که فکر می کردم.”

این بازی نخستین بار در سال ۱۹۶۹توسط یک تاجر مکزیکی اختراع شد و در چند سال اخیر در سراسر جهان عرضه شده. این ورزش معمولا به صورت دونفره انجام می شود. اگرچه تک نفره نیز امکان پذیر است. در جریان همه گیری کوید۱۹ به یک امکان حیاتی برای کسانی تبدیل شد که به دنبال ورزش بودند و طبق گفته گونزالس ساچو که قهرمان چند مسابقه است این ورزش محبوبیت بیشتری پیدا خواهد کرد.

“پدل ورزشی است که در مکزیک و اسپانیا شروع شد. این بازی ۲۰ تا ۳۰سال پیش خیلی طرفدار پیدا کرد و اکنون در همه جا در حال رشد است. اکنون در تمام اروپا در تمام کشور های اطراف دوحه، در آسیا و آفریقا همچنین در ایلات متحده در حال رشد است. من تقریبا مطمئنم که در چند سال آینده همه گیر خواهد شد.”

فدراسیون بین المللی پدل نهاد حاکم بر این ورزش یک تور جهانی پدل راه اندازی کرده است و البته با تعداد زیاد زمین ها و علاقه مندان به پدل جای تعجب نیست که اولین رویداد درست در این جا در قطر برگزار شود.

“من دو سال پیش بازی پدل را شروع کردم و بازی کردن را دوستانم شروع کردم. فکر می کنم که این ورزش معروف ترین ورزش در قطر است و تا زمانی که این ورزش در حال رشد است، بازیکنان بیشتری به آن رو می آورند و سرگرم کننده تر می شود و سطح باز های آن بالا تر می رود و همه از آن لذت می برند.”

با تورنومنتی که در راه است آینده پدل در قطر در مسیر هدفش می باشد.

“از بازی با راکت تا جلوی صفحه نمایش آینده این ورزش همواره در حال تحول است. این بود این قسمت برنامه ما. اگر سوالی دارید با هشتگ قطر۳۶۵ با ما تماس بگیرید. ممنونم از توجهتان. برای اطلاعات بیشتر به  وبسایت یورونیوز دات کام مراجعه کنید و بار دیگر در قطر۳۶۵با ما همراه شوید.”

برای مشاوره رایگان سرمایه گذاری ، مهاجرت یا سفر به این کشور کافیست فرم زیر را تکمیل کنید:
  • هر آنچه فکر میکنید بهتر است در مورد خودتان و هدفی که برای این موضوع دارید به ما بفرمایید
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

1 thoughts on “آینده ورزش در قطر: از فدراسیون ورزشهای الکترونیکی تا پدل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *