سوارکاری در قطر ؛ پرورش اسب عربی و سرمایه گذاری اسب مسابقه

سوارکاری در قطر ؛ پرورش اسب عربی و اسب مسابقه در قطر همیشه دارای اهمیت است و یکی از موارد سرمایه گذاری در قطر همین موضوع پرورش اسب اصیل است. در این برنامه از یک مرکز منحصر به فرد پرورش اسب بازدید خواهیم کرد تا ببینیم اسب های عربی چطور برای مسابقه و دو استقامت پرورش پیدا می کنند و همچنین به سراغ سوارکاران می رویم.

“کانون اسب دوانی الشقب در شهرک آموزش دوحه واقع شده. این مرکز پنج ستاره پرورش اسب میزبان ۷۰۰اسب است و شوق سوارکاری را در بسیاری بر می انگیزد.

در ویدیوی زیر با سوارکاری در قطر ؛ پرورش اسب عربی و سرمایه گذاری اسب مسابقه در قطر آشنا می شوید:

 

برای ورود به مرکز الشقب قطر باید مدت ها انتظار کشید چون تقاضای بسیاری در کار است. خانواده عبدالرحمان همه سوارکار بودند و خود او از 9سالگی وارد این ورزش شده و حالا در 16سالگی تعدادی جایزه مهم را در رده سنی خود برده است.

 “سوار کاری چیزهای زیادی در زندگی به من یاد داده. مثل این که مستقل باشم و در زندگی شخصی و حرفه ای ام به موقع تصمیم درست را بگیرم. آخرین جایزه ام را در مسابقات اخیر بردم. روز اول و دوم مسابقات، نفر اول شدم و این بهترین دستاورد من تا امروز بوده. سوارکاران را تشویق می کنم که این ورزش را ادامه بدهند چون علاوه بر تفریح درس های زیادی را هم در زندگی یاد می گیرند.”

مربی او بن ایساکنوس هم از خانواده ای سوارکار و اهل مراکش است. “امیدوارم یکی از شاگردانم روزی به مسابقات جهانی و یا المپیک راه پیدا کند و حتی اگر آن وقت که در مسابقات المپیک یا تورنومنت های جهانی شرکت میکند، من دیگر مربی شان نباشم، باز هم باعث افتخار خواهد بود که هر کدام از این سوارکاران روزی شاگرد من بوده و من تعلیمش داده ام.”

سوارکاری در قطر ؛ پرورش اسب عربی و سرمایه گذاری اسب مسابقه

مربیان سوارکاری این جا از گوشه و کنار دنیا می آیند و هر یک تخصص های مختلفی دارند.
“قصد داشتم شناختی را که در طول سال ها در مسابقات و با سوارکاران المپیک در اروپا کسب کرده ام را به دیگران منتقل کنم و می خواستم به نسل جوان کمک کنم تا واقعا به سطحی که می خواهند برسند. من کمی درساژ هم آموزش می دهم چون پایه ی کار است اما تخصص خودم پرش با اسب است.
مربی در زندگی سوارکار نقش بسیار مهمی دارد چون معتقدم که مربی، فقط مربی سوارکاری نیست بلکه باید به لحاظ جسمی و روحی در کنار سوارکار و پشتیبان او باشد به خصوص برای نسل جوان که نیازمند کسی اند که حامی شان باشد تا در این ورزش به شکل درست پیشرفت کنند.”

“اگر هر توی ما با اسب ارتباط برقرار نمی کردیم و به هم اعتماد نداشتیم نمی توانستیم در تعلیم و مسابقه به هم کمک کنیم. باید ارتباطی خوب و نهایتا صمیمی بین اسب و سوارکار برقرار باشد. اگر چنین رابطه ای در کار باشد موفق خواهیم بود.”

اسب های این منطقه هم از سرتاسر جهان می آیند. بسیاری از سوارکاران می گویند به خاطر مراقبت و رسیدگی فوق العاده این مکان از اسب ها، از این بابت آسوده خاطرند. “این اسطبل های ممتاز بسیار لوکس اند. علوفه در پوشش ضد حساسیت وارد می شود و هر شش هفته نیز نعل اسب ها را تعویض می کنند.”

 از اسپا و استخر مخصوص گرفته تا درمان با اشعه مادون قرمز. درمان های مختلفی را برای اسب های این جا ممکن می کند. روشن است که گردانندگان کانون الشقب نه تنها به اسب ها رسیدگی می کنند بلکه الهام بخش قهرمانان آینده نیز هستند.

“الشقب آشکارا تجسم مهارت در اسب داری است. گردانندگان این جا عمدتا یا خود سوارکار مسابقه بوده اند یا نسبتی با سوارکاران دارند. با خالد الجهانی مسئول بخش تولید مثل و نمایش اسب این کانون گفت و گو کردیم تا اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنیم”.”اسب های عربی بخشی از فرهنگ و میراث ما هستند و هدف اصلی از تاسیس کانون الشقب نیز در سال 1992 این بود که این اسب ها را به موطن خودشان برگردانیم و نسل آن ها را این جا حفظ کنیم. خوشبختانه از آن زمان تا کنون الشقب موفق شده است که نژاد اسب عربی را حفظ کند و همچنین هفت اسب قهرمان جهان را پرورش بدهد.”

“کمی درباره جنبه های مختلف کانون الشقب بگویید. این جا چه بخش های گوناگونی دارد؟”

“کار کانون الشقب با پرورش اسب های عربی شروع شد و بعد از آن در سال 1995آکادمی سوارکاری آن راه اندازی شد. در فاصله سال های 2002 و 2003نیز این باشگاه، تیم اسبدوانی استقامت را تشکیل داد و در سال 2005هم الشقب به بنیاد قطر پیوست و از آن به بعد توسعه زیادی پیدا کرد. نه تنها در زمینه ی حفظ نژاد اسب های عربی و تعلیم سوارکاری بلکه همکاری های بسیاری را هم با جامعه داشت.”

“چه چیزی این جا را به یکی از بهترین اسطبل های دنیا برای درمان و مراقبت از اسب بدل کرده؟”

“در هرکدام از بخش های تولید مثل و نمایش، آموزش و تربیت استقامت، هر بخش شیوه ی خودش را برای پرورش و مداوا و رسیدگی به این اسب ها دارد. اما هر بخشی هم تسهیلات ویژه خودش را برای این کار دارد مثلاً در قسمت خود ما یعنی تولید مثل و نمایش ما استخر و ماشین مخصوص راه رفتن اسب را داریم و درکنار این ها تردمیل و تجهیزات دیگر هم برای تعلیم و افزایش استقامت آن ها موجود است.”

“کار با اسب ها چه قدر برای شما مهم است و شخصا دلیل خاص بودن آن ها را چه می دانید؟”

“قبل از هرچیز کارکردن در الشقب خاص است و چون بخشی از تیم حفظ اسب های عربی هستم، دارم در بهترین جای دنیا در این زمینه کار می کنم. من از بودن در این جایگاه بسیار خوشحال و هیجان زده ام و می خواهم در دوره ی کاری خودم نتایج را تا حد امکان بهبود بدهم.”

اسب عربی خالص یکی از قدیمی ترین نژاد های اسب است که ردپایش در تاریخ ثبت شده. این اسب ها که به هوشمندی معروف اند برای دو استقامت و شرکت در مسابقات پرورش داده می شوند و چون قطر مسابقات ملی و بین المللی فراوانی دارد وقت آن را داریم که شاهد مسابقه آن ها نیز باشم.

سوارکاری در قطر ؛ پرورش اسب عربی و سرمایه گذاری اسب مسابقه

اسب های عربی هزاران سال در کنار اعراب بادیه نشین زندگی کردند و در شرایط دشوار صحرا دوام آوردند و به همین خاطر شش های بزرگ و استقامت بالایی پیدا کردند. اسب های برتر در جشنواره بین المللی اسب عربی کتارا شرکت می کنند.

“همیشه گفته ام که تنها مسئله رقابت این جا مطرح نیست بلکه این کار بخشی از فرهنگ ماست. در اشعار و داستان ها و تاریخ ما آمده و بیش از 1400سال سابقه دارد و بخشی از فرهنگ ما شده برای همین عاشق اسب های عربی هستیم.

داوران خرامیدن و دویدن اسب ها را بررسی می کنند و به سر و ظاهر و وقار اسب و رابطه سوارکار یا تعلیم دهنده به آن امتیاز می دهند. اما این تنها رویداد مهم اسب سواری در قطر نیست. این باشگاه میزبان برخی از بزرگ ترین مسابقات اسبدوانی سالیانه نظیر جی الشقب است.

95سوارکار از 24کشور جهان به این جا آمده اند تا در رشته های پرش با اسب، درساژ و پارادرساژ شرکت کنند و این تنها مسابقاتی از این نوع است که درمحدوده آسیا و خاورمیانه انجام می شود و بهترین اسب ها و سوارکاران دنیا را جذب خود می کند.”

امسال نهمین سال این مسابقات است و هر سال هم بزرگتر برگزار می شود. بسیاری از اعضای جامعه سوارکاری تقاضای شرکت در این مسابقات را دارند. سوارکاران محلی هم خوش درخشیدند.

مسابقه ی بسیار تنگاتنگی بود و می‌باید تمام تلاشم را می کردم و اجازه ندادم که دوستانم شکستم بدهند. باید هر طور شده خطر می کردم. اسبم واقعا خوب پرید و من خوشحالم که در این رشته اول شدم. ۱۸سال است که مسابقه می دهم و نمی خواهم به این زودی ها هم کنار بروم.

“هرگز فکر نمی کردم که خودم روزی در میدانی حاضر شوم که 20 تن از بهترین سوارکاران دنیا در آن هستند و اگر من می توانستم این کار را بکنم پس هرکس دیگری هم می تواند اما انگیزه و شوق و ذوق قوی نیاز دارید و مهم تر از همه این که هرگز تسلیم نشوید. مهم نیست که اوضاع چقدر سخت شود. وقتی با اسبتان هماهنگ هستید،

سوارکاری در قطر ؛ پرورش اسب عربی و سرمایه گذاری اسب مسابقه

اسبی که 400تا 600کیلو وزن دارد، مثلاً اسب خودم جاراکو، باهم یکی می شوید و باهم حرکت می کنید. هیچ احساسی از این بهتر نیست. باورنکردنی است. حس می کنید که درحال رقصید و این فوق العاده است و انگیزه من همین است.”

از اسطبل ها تا میدان مسابقه نگاهی داشتیم به دنیای پرورش اسب و مسیر سوارکاری . شنگبرین که یک سوارکار برجسته ایرلندی است، مسیر امسال تور لانژین را چالش برانگیز می داند.

این مسیر موانع فراوان و پیچ های سختی دارد. بستگی دارد که بخواهید چه قدر ریسک کنید. اسب من ایبسویچ ذاتا حرکات سریعی دارد پس نیازی نبود فشار چندانی به خودم بیاورم. تماشاگران این جا از اجرای ما به گرمی استقبال می کنند. بنابراین فکر می کنم بهانه ای نیست چون ما در یکی از بهترین پیست های مسابقه دنیا هستیم و حضور در این جا واقعا لذت بخش است.

این اسب ها براساس زیبایی، ظرافت و مهارت پرش خود داوری می شوند. آن ها در هر رشته ای که باشند یک چیز مشترک دارند. یعنی اسب و سوارش رابطه ای فوق العاده باهم دارند و در نهایت همین سبب می شود که می توانند در چنین سطح بالایی رقابت کنند.

برای مشاوره رایگان سرمایه گذاری ، مهاجرت یا سفر به این کشور کافیست فرم زیر را تکمیل کنید:
  • هر آنچه فکر میکنید بهتر است در مورد خودتان و هدفی که برای این موضوع دارید به ما بفرمایید
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *