کشاورزی عمودی تا تولید عسل از نوآوری های کشاورزی قطر

کشاورزی عمودی تا تولید عسل که از نوآوری های کشاورزی قطر است و از فروشگاه و مزرعه ارگانیک و کاملا طبیعی توربا بازدید می کنیم، با کارآمد ترین روش برای کشت محصولات آشنا می شویم و با زنبورهایی که شهد شیرین کشور را تامین می کنند آشنا می شویم.

“در 58 کیلومتری دوحه، یکی از پیشگامان اصلی کشاورزی قطر را خواهید دید. برای 7دهه شرکت اگریکو، تازه تمرین محصولات را به بیش از 1000فروشگاه عرضه می کند و رویکرد نوآورانه آن همانطور که شهرزاد غفور می گوید، به نفع کشاورزان نوظهور نیز می باشد.”

آینده کشاورزی را به یک سطح کاملا جدید ببرید. اگریکو، با آموختن از کارشناسان از سراسر جهان و در عین حال نشان دادن راه حل های محلی به چالش های آب و هوا پرداخته است.

در ویدیوی زیر با کشاورزی عمودی تا تولید عسل از نوآوری های کشاورزی قطر آشنا می شوید:

 

“ما محیط بسیار بسیار مشکل زایی برای پرورش میوه و سبزیجات داریم. هشت ماه تابستان داریم و فقط چهار ماه بهار. واقعا زمستان نداریم، بنابراین فصل کاشت ما بسیار بسیار کوتاه است و بخاطر امنیت غذایی شما باید همه سال تولید کنید به همین دلیل است که ما بر توسعه کشاورزی هوشمند تمرکز می کنیم.”

الخلف، کسب و کارها در منطقه را تشویق می کند تا تمرکز خود را به امنیت غذایی و پایداری معطوف کند.

“تبدیل کشاورزی سنتی به کشاورزی هوشمند بسیار مهم است. این تنها راهی است که می توانیم تولید کنیم و تولید خودکفا را برای تحقق خواسته های کشور داشته باشیم. ما تمام تلاش خود را می کنیم تا به نسل جوان بیاموزیم که چگونه باید از امنیت غذایی خودکفا برخوردار باشند و این برای کشور بسیار مهم است.

این یکی از گلخانه های فصلی است که ما داریم. از گلخانه های مختلف برای محصولات مختلف استفاده می کنیم. ما نیرویمان را برای توسعه مزارع بیشتر برای افزایش آگاهی درباره کشاورزی در قطر و برای افزایش تولید صرف می کنیم زیرا تکنولوژی سطح بالایی در بازار و بخش کشاورزی وجود دارد. ما گام به گام با کشاورز می ایستیم و کار می کنیم. تکنولوژی را برای آن ها به کار می اندازیم و آن ها را آموزش می دهیم و سپس مزرعه را به آن ها منتقل می کنیم.”

کشاورزی عمودی تا تولید عسل از نوآوری های کشاورزی قطر

اگریکو می تواند محصولات مختلف را در تمام سال با استفاده از فناوری پیشرفته کشاورزی تولید کند.

“هنگامی که آبزی پروری باهیدروپونیک کنار هم قرار می گیرد به چیزی بدل می شود که به آن آکواپونیک می گویند. باکتری ها به تجزیه مواد دفعی ماهی ها در این مخازن کمک می کنند. سپس از این ها برای بارور کردن گیاهانی که نیتروژن اضافی می گیرند استفاده می شود و آب تصفیه شده را به مخزن باز می گردانند.”

منظور از زراعت عمودی یا کشاورزی عمودی روش کشت گیاهان در طبقه‌های عمودی روی هم است. این گونه کشت بیشتر شامل کشاورزی در محیط کنترل‌شده است که هدف آن بهینه‌سازی رشد گیاهان و فنون کشاورزی بدون خاک، مانند هیدروپونیک، آکواپونیک و ایروپونیک است و اکنون برای نخستین بار این ایده را در یک فروشگاه مواد غذایی در قطر برای اجرای کشاورزی عمودی با لامپ های ال ای دی بکار گرفته می شود.

“فروشگاه کارفور محل خوبی برای آموزش مردم در مورد این روش کشاورزی است. اگر اجازه بدهید یک گیاه را بردارم و به شما نشان بدهم. ریشه ها بسیار تمیزند و اندازه های مختلفی دارند. من یکی دیگر را این جا به شما نشان می دهم که می توانیم ببینیم که گیاهان بسیار سالم اند. آن ها سبزیجات سبز سالم با ریشه های سالم پر از باکتری ها مفید هستند. اگر مقایسه کنیم کشاورزی سنتی تولید کمتری نسبت به این نوع فناوری دارد. ما فقط چیزی را برداشت می کنیم که مصرف کننده دوست دارد، در یخچال پشت این ایستگاه این جا ببیند. ما بر اساس تقاضا این ها را کشت می کنیم تا در زمان برداشت در ایستگاه گیاهان زنده و سالم بماند. آب در واقع برای ماهی ها محیطی برای زندگیست و آن ها در واقع از آب استفاده نمی کنند. مثل گیاه نیست. گیاه آب را جذب می کند. بنابراین در کشوری خشک مانند قطر باید به ابن فکر کنیم که چگونه استفاده زیاد از آب را کاهش دهیم.”

کشاورزی عمودی تا تولید عسل از نوآوری های کشاورزی قطر

این فناوری قادر به رشد دادن گیاهان برگی از جمله گیاهان و همچنین میوه‌هایی مانند طالبی و گوجه فرنگی است و بنابراین محصولات زراعی همچنبن برداشت می شوند زیرا این خانواده از محصولات با منابع این مزرعه و راه حل های بیولوژیک طبیعی برای ایجاد امنیت غذایی و تضمین تولید داخلی یک آب و هوای سخت در این کشور هماهنگی دارند.

“فروشگاه توربا با محصولات ارگانیک و طبیعی خود، بهشتی برای افراد آگاه به سلامت است. این فروشگاه همچنین بخشی از ویژگی کلی مزارع توربا را داراست. یعنی از مزرعه به روی میز که شامل بازار هم می شود فاطمه الخاطر که این ایده را ایجاد کرده، در مورد مزایای زندگی پایدار به ما می گوید.”

“در مزرعه مان، لبنیات و شیر خام فرآوری نشده یا حرارت داده نشده داریم. ما از حامیان بزرگ مایکروبیوم هستیم بنابراین غذاهای تخمیر شده از کومبوچا تا کلم ترش را داریم و آن ها واقعا به نوعی به تحقق سبک زندگی کل نگر کمک می کنند و ما سعی می کنید درباره آنها به مردم آموزش دهیم.”

“چرا محصولات ارگانیک اینقدر مهم هستند و چگونه در قطر محبوبیت پیدا کردند؟”

“غذای ارگانیک نه تنها برای مهم است بلکه همچنین برای حفظ نسل های بعد از ما نیز مهم است. ارائه مواد مغذی مهمی که فقط در غذاهای ارگانیک یافت می شود. همچنین این محصولات از ما می خواهد در مورد این که غذای ما از کجا می آید پرسش کنیم.”

“چگونه بازار کشاورزان توربا را راه اندازی کردید؟”

“ما می خواستیم چیزی بسازیم که اجتماع محور باشد. می دانید که نوعی برچسب خوردن با پوست میز نشینی و از آن جا صحبت کردن با مردم چه صنعتگر چه میوه فروش وجود دارد. بنابراین ما می خواستیم این وضعیت را تغییر دهیم و می خواستیم مردم را با غذا مرتبط کنیم و فضا را به طبیعت وصل کنیم جایی که آغاز چرخه غذایی است.”

“چگونه بازار کشاورزان به بستری برای مشاغل کوچک و همچنین برای فروشگاه توربا تبدیل شد؟”

“به نوعی مانند یک آزمون امکان سنجی و نوعی مشاغل است. ما رفتیم که به آن ها کمک کنیم. من فکر می کنم که به همین دلیل است که بسیاری از کارآفرینان  احساس سپاسگزاری دارند. ما نیز از آن ها سپاسگزاریم. زیرا آن ها به ما این فرصت را دادند که آن ها را فعال کنیم و بازدیدکنندگان را در معرض انواع ذایقه و غذاهای مختلف قرار دهیم.”

“مزارع و فروشگاه های توربا و البته بازارهای کشاورزان توربا چه آینده ای دارد؟”

“به شما می گویم چه آینده ای دارند. ما درحال افتتاح مزرعه هستیم و به طور رسمی آماده می شویم تا آن را در نوامبر درست قبل از جام جهانی افتتاح کنیم. اگر فروشگاه و بازار چیزهای خاصی بودند، مزرعه کاملا چیز دیگری خواهد بود. این یک مزرعه عجیب و غریب، یک تجربه خانواده محور و بسیار سرگرم کننده است و برای اصول کشت پایا تمرکز دارد. امیدواریم که یک برنامه پایدار برای کودکان و بزرگسالان به طور یکسان داشته باشیم.”

“قطر در راه رسیدن به اهداف بلندپروازانه خودکفایی غذایی برای سال ۲۰۲۳ است. با در نظر گرفتن این موضوع کشاورزی عمودی ، تولید عسل در چند سال گذشته افزایش یافته است و زنبورهای محلی و عسل، موم و بره موم آن ها اکنون بیش از هر زمان دیگری محبوب هستند. نگاهی به آن ها بیندازیم.”

هزاران زنبور عسل در مزرعه ام‌قرن وجود دارد. عرفات حسین زنبوردار است و از کودکی با زنبورهای عسل کار کرده.

“شاید من یکی از اولین افرادی باشم که گرده، ژل رویال، بره موم و محصولات بره موم در قطر تولید می کند. زنبورها به تو کار می آموزند، فداکاری و اخلاص در کار را به تو می آموزند. زنبورها حشرات زیبایی هستند و عشق من به زنبورها بسیار زیاد است.”

 او به من چیزی را نشان می دهد که به عنوان سلول شناخته می شود و هرکدام شامل صدها زنبور کارگر و یک ملکه است. مزارع محلی در سراسر قطر اخیرا تولید عسل خود را افزایش داده اند.

“ما شروع به افزایش تدریجی تعداد سلول ها کرده ایم. در حال حاضر به دنبال تولید سالانه 2تن عسل هستیم. بخشی از فرهنگ این جا مصرف عسل طبیعی است. می دانیم که آگاهی از مواد غذایی فرآوری شده یا غذاهای ارگانیک یا طبیعی واقعا در حال افزایش است بنابراین ما می خواستیم این خواسته را برای مردم برآورده کنیم. به همین دلیل است که ما با مهندس عرفات کار می کنیم. او فوق العاده است. او به کارش واقعا علاقه مند است و بخشی از این اشتیاق شامل آموزش نسل های آینده است.

همچنین برای موم، گرده گل و ژل رویال ملکه که مملو از مواد مغذی با آنتی اکسیدان است محبوب هستند.”

زنبورها در برابر آفت کش ها و شکارچی های طبیعی و همچنین تغیرات آب و هوایی آسیب پذیرند اما در نقش خود به عنوان گرده افشان، مسئول یک سوم تولید غذای جهان اند.

“ما برای تولید عسل به زنبورهای خود متکی هستیم. اما همان طور که می دانید از آن ها برای گرده افشانی در برخی محصولات مانند گوجه فرنگی و طالبی شیرین استفاده می کنیم.”

جمعیت زنبورها در سطح جهانی در حال کاهش است اما این جا در قطر با روش کشاورزی عمودی تلاش واقعی برای تمرکز بر زنبورداری، گرده افشانی و البته شهد طلایی صورت می گیرد.

برای مشاوره رایگان سرمایه گذاری ، مهاجرت یا سفر به این کشور کافیست فرم زیر را تکمیل کنید:
  • هر آنچه فکر میکنید بهتر است در مورد خودتان و هدفی که برای این موضوع دارید به ما بفرمایید
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *