گردشگری سلامت چطور به صنعت پررونق قطر تبدیل می‌شود

گردشگری سلامت و بطورکلی صنعت سلامتی و تندرستی یکی از صنایع با سریع ترین رشد در جهان است که کشور قطر هم این موضوع را مدنظر قرارداده. در این برنامه از بزرگترین مرکز گردشگری سلامت خاورمیانه بازدید می کنیم. با یکی از پیشروان صنعت سلامت قطر صحبت می کنیم و زندگی در مزرعه آگاهی سازگار با محیط زیست را تجربه می کنیم.

“این جا در شمالی ترین و بادخیزترین نقطه قطر، زلال، بزرگ ترین استراحتگاه سلامت خاورمیانه قرار دارد. بیش از 200تا 80هزارمتر مربع فضا به طرح کل نگر سلامتی اختصاص داده شده است که ترکیبی از طب سنتی عربی و روسی های درمانی اصلاح سطح زندگی است” از زمانی که وارد استراحتگاه سلامت زلال می شوید به استفاده از تمام حواستان از مزه کردن چای مخصوص و آرام بخش در ورود تا کنکاش در بی شمار کتاب های بهداشت و سلامت در خانه حکمت تشویق می شوید. “

در ویدیوی زیر می بینید که چطور گردشگری سلامت به صنعت پررونق قطر تبدیل می‌شود :

وقتی به استراحتگاه سلامت قطر می آیید، باید زمان را به خودتان اختصاص دهید. ما می خواهیم مهمانانمان از مشکلات روزمره خود فاصله بگیرند تا با خود، فرزندان و همسرشان ارتباط برقرار کنند. من همیشه معتقد هستم سرمایه گذاری روی سلامت خود مانند گذاشتن پول در بانک است. شما پولتان را در بانک می‌گذارید تا وقتی پیر شدید بتوانید از خودتان مراقبت کنید. خب سرمایه گذاری بر روی سلامت هم بر پایه همین کار است. شما امروز را روی سلامت خود سرمایه گذاری می کنید تا وقتی پیر شدید از آن نتیجه بگیرید.

هر مهمان گردشگری سلامت اول به اتاق مشاوره می رود تا آن چه می خواهد را توضیح دهد.

“ما در این جا 3 پزشک شامل 1 متخصص پوست و 2 پزشک عمومی و همچنین 12متخصص در زمینه های مختلف شامل یک روانشناس کودک، چند متخصص طب سنتی عربی و طب اسلامی، طب آیورردا، طب گیاهی سنتی تایلندی یا درمان طبیعی داریم. شما برای مشاوره با یکی از آن ها ملاقات می کنید و ما برنامه ای مختص شما تدارک می بینیم.
از یوگا گرفته تا حمام های سنتی تا ماساژ یا آرامش یافتن در اتاق های نمک هیمالیایی، همه و همه برای خارج کردن ناخالصی ها و تسکین و یا حتی درمان بیماری هاست. استراحتگاه سلامت زلال از مهمانان دعوت می کند تا 6 رکن سلامتی را از راه درمان ها و فعالیت ها تجربه کنند.

گردشگری سلامت چطور به صنعت پررونق قطر تبدیل می‌شود

“ما در این جا ماساژ درمانی، فیزیوتراپی، باشگاه بدنسازی، کلینیک زیبایی، اسپاک، کلینیک تغذیه و طب کل نگر داریم. این ها 6رکن سلامت هستند و ما اساسا خدمات مراقبت از بدن، ذهن و روح را ارائه می دهیم.”

اگرچه معمولا استراحتگاه های سلامت فقط به بزرگسالان خدمات ارائه می دهند، این استراحتگاه استثنا است.

“اکثر استراحتگاه ها و استراحتگاه های سلامت در سراسر دنیا تنها به بزرگسالان خدمات ارائه می کنند اما ما در این جا بخش خانوادگی داریم که به بچه ها در هر گروه سنی اختصاص دارد. در استراحتگاه سلامت زلال قوانین سم زدایی دیجیتال داریم.

این قوانین به شما امکان می دهد که در این جا کاملا حاضر باشید، تنفس کنید و با خانواده تان رابطه برقرار کنید، صحبت کنید و فعالیتی واقعی باهم انجام دهید. این فعالیت می تواند رفتن به یک کلاس یوگا یا کاشتن درخت مانگرو باشد اما مسئله واقعی انجام آن با همدیگر و برقراری پیوند است. مثل زمانی که تکنولوژی های نوین وجود نداشت پس این قطع ارتباط از دنیای دیجیتال فرصتی برای ارتباط مجدد با خانواده است.”

چه این ارتباط را در استخر شنا و چه در قدم زدن در دشت ها بیابید، هدف استراحتگاه زلال  طیف کاملی از بهبود سلامت است. با حداقل دو شب اقامت برای بزرگسالان، رژیم غذایی و برنامه ی ورزشی مخصوص به خود را دریافت خواهید کرد که به شما امکان تغییر در سبک زندگی و تجربه تندرستی در دراز مدت را می دهد.

“جواهر الفردون، کارآفرین حوزه سلامت و مدیر بسیاری از محبوب ترین مکان های قطر از کافه ای وگان با منوهایی خوش مزه تا استودیوهای یوگا و باشگاه های ورزشی است. به استودیو یوگا نیت آمدم تا بیشتر درباره اشتیاق او به بدنسازی، غذا و سلامت بدانم. سلام جواهر!”

“هشت سال پیش قبل از راه اندازی گردشگری سلامت در قطر ، روانشناس بالینی بودم. هنگامی که با بیماران کار می کردم، دریافتم سبک زندگی آن ها برایشان شیوه زندگی آگاهانه پدید نمی آورد. با اصلاح آن چه مردم می خورند، آن گونه که زندگی می کنند و فعالیت هایی که روزانه انجام می دهند، می توانید از وقوع بسیاری از مسائل که امروزه با آن ها رو به رو هستیم، جلوگیری کنید.”

گردشگری سلامت چطور به صنعت پررونق قطر تبدیل می‌شود

“کمی بیشتر راجع به کسب و کارهایتان و چگونگی ترکیب آن ها برای ساختن نوعی مرکز طب کل نگر به ما بگویید.”

“خب من مفتخرم که در استودیو یوگا نیت، جلسات یوگا، ورزش و مدیتیشن و بسیاری از درمان های جایگزین را ارائه کنم. همچنین با شریک و تیم خود چند استودیو ورزشی دیگر شامل سالن دوچرخه ثابت سرپوشیده را هم به راه انداختم. البته این فضا بیش از یک باشگاه سرپوشیده و یک تجربه کامل پاکسازی روان و بیشتر یک سفر درونی است. هرچقدر هم مخاطره آمیز به نظر برسد، فلسفه من ایجاد فضا است. مردم خودشان به سمت آن جذب می شوند. برای مردم فضا را فراهم کنید، آن هایی که جست و جو می کنند پیدایتان می کنند.”

“نظرتان راجع به پاندمی کرونا چیست و چه تاثیری بر کسب و کار شما داشت؟”

“دوران بسیار سختی برای بیشتر کسب و کار ها و همه افراد بود اما فکر می کنم ما را وادار کرد که اولویت های خود را مجددا ارزیابی کنیم و اهمیت سلامت را کاملا درک و باز تعریف کنیم. فکر کنم پیش از پاندمی درکی از اهمیت کاهش سرعت زندگی و تامل وجود نداشت. شما با عدم تعادل بین این نویانگتان، به بدنتان صدمه وارد می کردید. درصورتی که گاهی اوقات نیاز دارید دست از کار بکشید و کمی استراحت کنید.”

“و در آخر چه نکته ای برای کسی که به دنبال درک بیشتر سلامتی است و شاید می خواهد خود وارد این فضا شود دارید؟”

“بدن هر آن چه در وجود شماست را بیان می کند پس کسی که بخواهد بشنود همه ی جواب ها همان جاست.”

“فقط استراحتگاه های گردشگری لوکس نیستند که به گردشگران فرصتی برای بهبودی سلامتشان می دهد. در خارج شهر دوحه و پنهان در میان نخل ها در منطقه الشخانیه، مزرعه ای با دیدگاه کل نگر به سلامت وجود دارد. شهرزاد غفور از هدف اصلی صاحبان این مجموعه که خودسازی است می گوید.”

گردشگری سلامت چطور به صنعت پررونق قطر تبدیل می‌شود

مزرعه حنات‌سلما مکانی برای قطع ارتباط از شلوغی زندگی و ارتباط مجدد با جنبه ساده تر وجود است. آواز پرندگان و حس نسیم ملایم برای رهایی از انرژی های منفی کافیست. اما فلسفه وجودی این جا جنبه های بسیار بیشتری را شامل می شود.

در گردشگری سلامت ، ما می خواهیم به مهمانانمان آرامش بیشتر، تجربه سکوت و سفری ویژه ارائه کنیم. برای آن ها کلاس های یوگای سنتی، تایچی، کیدونگ، مراقبه و حمام صدا و هرچیزی که به اتصال مجدد ذهن و جسم بیانجامد فراهم کرده ایم.”

مهمانان همچنین می توانند به اصل زندگی بدوی برگردند. شب را در چادرها سپری کنند و گرد آتش جمع شوند و معاشرت کنند. آن های که بر جنبه فیزیکی خود تمرکز دارند، می توانند عضلات  خود را در هوای تازه تمرین دهند و برای آن هوایی که نیاز بیشتری به آرامش دارند، فضای درمانی مبتنی بر خانه های سنتی مراکشی، از پارچه های طبیعی ساخته شده است.

“در چادر ماساژ مزرعه چهار روغن رایحه درمانی صدر سنتی، اوکالیپتوس، ریحان و گل نخد پروانه ای برای انتخاب وجود دارد. همه ی این روغن ها، همین جا با گیاهان و دانه های محلی که به صورت ارگانیک پرورش یافته اند، تهیه شده اند.”

اما این جا بهبود سلامت از درون آغاز می شود. در گردشگری سلامت موضوع فقط جنبه فیزیکی این غذاها نیست بلکه چگونگی مصرف آن ها هم مهم است. نه تنها از رنگ آن ها لذت می برید بلکه به شما لذت خالص ذهنی هم می دهد و این فقط موضوع غذا و نحوه پخت و پز نیست بلکه رابطه ایست که با مردم می سازید تا آن ها را این جا خوشحال نگه دارید.”

در باغ آموزشی که کشت پایا یعنی کشت خودکفا و پایدار را معرفی می کند، می بینیم چگونه این کارگاه های آموزشی تمرکز ذهنی را ارتقا می دهند.

“در این جا تمام تجربه ها، فعالیت های آهسته است. مردم غذای خود را کشت می کنند. در نتیجه آگاهی بیشتری به غذای خود پیدا کرده و با عناصر آن و زیبایی این فرایند ارتباط برقرار می کنند. پس زمانی که در مزرعه هستند، کاملا حاضرند و با تمام حواسشان عناصر طبیعی را لمس می کنند. در مزرعه هیچ کار غلطی وجود ندارد. مردم می توانند مستقیما از میوه ها بچشند و بچه ها آزادند که در مزرعه بدوند و بازی کنند. آن های آزادی هوایی دارند که د محیط شهری اصلا قابل تصور نیست و این موضوع تاثیر بسزایی بر سلامت احساسی آن ها دارد.”

همین طور که شب فرا می رسد جلسه یوگایی برای جوان سازی ذهن و بدن در کویر برپا می شود و تا میانه شب طول می کشد و در روز بعد سفر سلامتی دوباره آغاز می شود.

در این برنامه گردشگری سلامت و مکان های در قطر را که به جوان سازی روح و جسم، تامل و بازنگری ما به سبک زندگیمان اختصاص یافته است بررسی کردیم. تماشای غروب آفتاب در مزرعه حنات‌سلما خیره کننده است. اگر هر سوالی داشتید پایین همین صفحه با ما در میان بگذارید. 

برای مشاوره رایگان سرمایه گذاری ، مهاجرت یا سفر به این کشور کافیست فرم زیر را تکمیل کنید:
  • هر آنچه فکر میکنید بهتر است در مورد خودتان و هدفی که برای این موضوع دارید به ما بفرمایید
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *