سرمایه گذاری در قطر و معرفی فرصت های درآمدزایی در قطر

سرمایه گذاری در قطر که کشور عربی قدرتمند و ثروتمند و با شکوهی است و علی رغم کوچک بودنش یکی از کشورهای شگفت انگیز دنیا است. قطر هر روز یا دارد شرکت های بزرگ را می خرید یا این که دارد در این شرکت ها سهیم و شریک می شود. قطر هم اکنون جزو ۵کشور امن دنیاست و قطری ها در دنیا بیش ترین مقدار پول را خرج می کنند.

در ویدیوی زیر با سرمایه گذاری در قطر و معرفی فرصت های درآمدزایی در قطر آشنا می شوید:

قطر کشوری در شبه جزیره عربستان است که در حاشیه ی خلیج فارس قرار دارد. جمعیت این کشور حدود ۲۲۰۰۰۰۰نفر است. جالب این است که از این تعداد فقط ۳۰۰۰۰۰نفر، قطری اصیل و بقیه میلیون ها کارگر مهاجر هستند. حکومت این کشور، حکومت متمرکز پادشاهی مشروطه است و امیر فعلی قطر هم، تمیم بن حمد آل ثانی است.

آل ثانی تمام دوران تحصیلش را در انگلیس بوده و در سال ۲۰۱۳ به عنوان امیر خاندان سلطنتی انتخاب شده. قانون اساسی قطر بر مبنای شریعت است ولی این امر سوری است و در عمل اجرا نمی شود. گردشگری در حال رشد و جریان های خارجی مانع احکام شرعی در قطر شده مثلا خوردن مشروبات الکی در قطر ممنون نیست و در هتل ها و منازل شخصی می توان بی حد و اندازه نوشیدنی الکلی خورد به همین خاطر هتل ها تبدیل به مرکز تفریح شده اند.

در قطر هتل ها، کلوپ ها و رستوران های لوکسی وجود دارد. این مکان ها محلی برای تفریح و خوشگذرانی قطری های اصیل و مهاجران با سطح اجتماعی بالا و گردشگران است. اگر در قطر زندگی می کنید محال است که بتوانید به این راحتی ها یک قطری اصیل را ببینید. همان طور که قبلاً هم گفتیم، جمعیت قطری های اصیل خیلی کم است و این که همه ی این جمعیت کم خیلی ثروتمند هستند و در دنیای خاص خود زندگی می کنند.

ولی نکته اصلی این جاست که عربی های قطر با دیگر اهالی خاورمیانه خیلی فرق می کنند. هر قطری یا به زبان انگلیسی یا به زبان فرانسه مسلط هست. بیش تر اوقات با هم انگلیسی صحبت می کنند. تحصیلاتشان را هم اکثرا یا در اروپا یا در آمریکا تمام کرده اند. یعنی با این که عرب هستند ولی به خاطر تفاوت با اکثر جامعه قطر، نیمه اروپایی به حساب می آیند و دید باز تری نسبت به بقیه جامعه دارند. در واقع قطر می خواهد به مرکز آموزش خاورمیانه تبدیل شود.

 

سرمایه گذاری در قطر و معرفی فرصت های درآمدزایی در قطر

 هزینه برق، آب و گاز و تلفن برای قطری های اصیل کاملا رایگان است. به جز هتلداری، بقیه مشاغل مالیات پرداخت نمی کنند. منبع این همه ثروت چیست؟ آیا فقط نفت است؟ نه! قطر صاحب یکی از بزرگ ترین ذخایر گاز طبیعی جهان است و در بین کشورهای عربی اولین کشوری است که درآمد حاصل از این راه را به شکل معقولانه و اصولی استفاده می کند و در شرکت های بزرگ دنیا سرمایه گذاری می کند.

قطری ها شریکی اصلی شرکتهای هوایی مثل فولکس واگن و زیمنس هستند. در همه شرکت ها بزرگ دنیا هم شریک هستند. هرچند که این شراکت ناچیز باشد. به طور خلاصه می توانیم قطر را به عنوان یک کشور شریک در همه سرمایه گذاری ها تعریف کنیم.
قطر شرکت هایی که پس از پشت سر گذاشتن مشکلات و سختی‌های زیاد تاسیس شده را می خرد و الان دیگر معلوم هم نیست که چه تعداد از این شرکت ها به قطر فروخته شده اند. بله، همه کشورها می خواهند به نوعی از قدرت پولی قطر بهره مند شوند ولی ظاهراً کشورهای اروپایی اقدامات قاطعانه تری را انجام می دهند.

انگلیسی ها هنوز هم در قطر که تا سال ۱۹۷۱ تحت الحمایت انگلیس بود، نفوذ بسیار زیادی دارند طوری که اگر انگلیسی بلد نباشید در قطر به مشکل بر می خورید. خانواده سلطنتی قطر تا حدی به انگلیس وصل هستند که تقریبا همه ی اعضای خانواده در کشور انگلیس تحصیل کرده اند. اگر به قطر سفر کنید متوجه می شوید که مدیریت شرکت ها را اکثر آمریکایی ها و اروپایی ها به عهده دارند.

 

سرمایه گذاری در قطر و معرفی فرصت های درآمدزایی در قطر

 ۸۸درصد جمعیت قطری را کارگر های مهاجر تشکیل می دهد. کارگر های سطح پایین این کشور اکثرا از کشورهای فلیپین، نپال، پاکستان، مراکش، مصر و سایر کشورهای مسلمان هستند. با وجود این، همه ثروت طبق تحقیقات انجام شده توسط سازمان عفو بین الملل، وضعیت کارگران در این کشور بسیار اسفناک است و از کارگرها مثل برده بهره کشی می شود.

حقوق کارگرها در این کشور با کار بیش از حد، گرسنگی، عدم استراحت و رفتارهای تحقیر آمیز نقض می شود. مخصوصا کارگرانی که در خانه ها کار می کنند، مجبور هستند ۱۸ ساعت کار کنند و نهادهای مربوطه اعلام کرده که خیلی از کارگرها حتی یک روز هم مرخصی و استراحت ندارند. طبق تحقیقات انجام شده توسط سازمان های بین المللی، ۷۰ درصد از کارگرها با این شرایط، مجبور به کار در قطر هستند. هرچند در سال های اخیر با فشارهای اروپا، اصلاحاتی در قوانین و استاندارد های کار ایجاد شده ولی اوضاع تغییر چندانی نکرده.

همچنین از آن جایی که ۸۰ درصد جمعیت کشور را کارگران مهاجر شکیل می دهند، به همین خاطر به ازای هر ۱۰۰ زن، ۳۲۹ مرد وجود دارد یعنی تعداد مردان این کشور خیلی زیاد است. علاوه بر این قطر کشوری است که با توجه به جمعیتش بالاترین درآمد سرانه ملی را در جهان دارد. در قطر اگر یک شغل متوسط داشته باشید می توانید خیلی راحت اتومبیلی را بخرید. قطر هم اکنون جزو ۵کشور امن دنیاست.

سرمایه گذاری در قطر و معرفی فرصت های درآمدزایی در قطر

 

علت این که قطر مثل کشورهایی چون سنگاپور، ایسلند و بلژیک امن هست این است که قطری های اصیل ثروتمند هستند و کارگرهای مهاجر سطح پایین جامع را از روند زندگی اجتماعی دور نگه می دارند و در صورتی که این کارگرها مرتکب جرمی شوند آن ها را زود به کشور خودشان دیپورت می کنند. مثلا یک نمونه از امن بودن قطر این است که در این کشور اتومبیل های فوق العاده لوکس در پارکینگ مراکز خرید روشن گذاشته می شود.

البته لازم است که یادآوری کنم همیشه نمی شود ۱۰۰ درصد به آدم های آن جا اعتماد کرد. در قطر به گردشگرهای اروپایی و آمریکایی اهمیت زیادی داده می شود به همین خاطر سیستم گردشگری کشور هم با توجه به علایق و خواسته های این گردشگرها ایجاد می شود. اگر چه قانون اساسی این کشور بر پایه شریعت است ولی گردشگران زن که به این کشور می آیند و بقیه خرجی ها مجبور به پوشیدن حجاب نیستند. حتی در شهر دوحه و اطرافش سواحل زیادی وجود دارد.

شنا در این سواحل از فوریه تا اکتبر امکان پذیر است. هزاران نفر با بیکینی و لباس شنا، از شنا کردن در دریا و همچنین از سواحل این کشور لذت می برند ولی برخلاف کشورهای خاورمیانه هیچ کسی مزاحم بقیه نمی شود. طبق گزارش شاخص صلح جهانی سال ۲۰۲۰ از نظر صلح و آرامش کشور قطر در بین ۱۶۳ کشور در رتبه ۳۱ قرار دارد یعنی بعد از سودان و کره شمالی، در قطر ۱۲ ماه سال امکان تفریح و سرگرم شدن فراهم هست. زندگی شبانه و گردشگری دریایی از اصلی ترین تفریحات هستند. ورزش در قطر خیلی مهم است. قرار است جام جهانی سال ۲۰۲۲ در قطر برگزار شود و این کشور ۱۷۰ میلیارد دلار برای زیرساخت ها و تاسیسات روبنایی سرمایه گذاری کرده.

سرمایه گذاری در قطر و معرفی فرصت های درآمدزایی در قطر

قطر پرباران ترین کشور در شبه جزیره عربستان است و از کشورهای همسایه سرسبز تر است. اگر قطر بروید فقط بیابان نمی بینید و جاهای سبز هم در کشور هست. در بیابان هم فعالیت های ورزشی با ماشین و شتر وجود دارد. به طور خلاصه کشور از همه امکاناتش به خوبی استفاده کرده و فعالیت و فرصت های زیادی را با استفاده از قابلیت های کشور به وجود آورده.

تنیس یکی از ورزش های محبوب مردم قطر است. هرساله ۵تورنومنت بین المللی مختلف در این کشور برگزار می شود ولی با وجود همه این امکانات باز هم قطری ها بیش تر اوقات و عمرشان را در کشورهای اروپایی و یا در آمریکا می گذرانند و استفاده از این امکانات را از دست می دهند. با این حال کشور قطر در مقایسه با سایر کشورهای عربی برای حقوق برابر انسان ها ارزش قائل است و کشوری متمدن و انسان مدار به حساب می آید و طی ده سال آینده کشوری مرفه و انسان مدار تر خواهد شد و کشوری خواهد بود مطابق استانداردهای اروپا ولی این نکته مهم را هم باید در نظر بگیریم که عربستان سعودی و سایر کشورهای حاشیه خلیج‌فارس قطر را هدف گرفته اند. حتی عربستان سعودی مدام هشدار می دهد که می خواهد علیه قطر عملیات نظامی انجام دهد.

اگر درمورد سرمایه گذاری در قطر و صادرات یا ایجاد کسب وکار و مهاجرت به این کشور سوالی دارید، با کارشناسان ما در ارتباط باشید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *