معماری عمان و ساخت و ساز در عمان براساس میراث فرهنگی

معماری عمان و ساخت و ساز در عمان براساس میراث فرهنگی ، قلعه‌های قدیمی و معماری خیره کننده‌ ی مساجدی در عمان بازتاب دهنده‌ی گذشته‌ی قدیم کشور عمان و وضعیت کنونی آن است.
در این برنامه‌ی زندگی در عمان با میراث فرهنگی فوق‌العاده این کشور آشنا می‌شوید:

 

برای دیدن معماری عمان از قلعه بحلا شروع می‌کنیم که در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است ٫ واحه بحلا در پادشاهی عمان چشم‌اندازی تاثیرگذار دارد. قلعه آن که شاهکار معماری خاک رس است، شاهدی است بر تاریخ این کشور.

قلعه بحلا یکی از قدیمی‌ترین قلعه‌های عمان است که در گذشته دور در دوران حکومت سلسله‌ی بنی نبهان پایتخت عمان بود این سلسله  پانصد سال بر عمان حکومت کرد. در زمانی که مردم بین این دیوارهای محکم زندگی می‌کردند، بیشتر خانه‌ها به هم وصل بودند و درون خانه‌ها هم تزیینات فراوانی وجود داشت.
به این شکاف‌ها روزنه می‌گوییم و مردم در آنها عطر می‌گذاشتند یا چراغ که می‌توانست شمع باشد یا فانوس این روزنه‌ها برای روشنایی در دیوار تعبیه شدند.
واحه را پشت سر می‌گذاریم و به پایتخت عمان مسقط می‌رویم که بین دریا و کوه‌های ناهموار قرار گرفته است. مسقلط عمان با سبک معماری شرقی ترکیب منحصربه‌فردی از سنت و مدرنیته را به وجود آورده٫
حلیم البلوشی نقاش و متعلق به نسل جدید هنرمندان معاصر است و مسقط را الهام آفرین می‌داند.  اگر بخواهم مسقط را با رنگ توصیف کنم، رنگ سفید را انتخاب می‌کنم.
برای اینکه همه چیز سفید است به خصوص خانه‌ها٫ البته مقداری رنگ قهوه‌ای که در پنجره‌ها درها و کوه‌ها می‌بینیم. همچنین رنگ آبی که رنگ دریاست . در مرمر خیره کننده مسجد جامع سلطان قابوس بارتاب همه‌ی رنگ‌های شهر را می‌توان دید.
این مسجد هم یکی از دیدنی‌ترین بناهای شهر و معماری عمان است. این مسجد جامع برای بیست هزار نمازگزار جا دارد و یکی از شاهکارهای معماری در جهان به حساب می‌آید. 

معماری عمان و ساخت و ساز در عمان براساس میراث فرهنگی

معماری این مسجد آمیزه‌ای از سنت معماری غرب و شرق آسیا و آسیای مرکزی است. در بین گنجینه‌های حیرت‌انگیزی که مسجد در خودجای داده. چلچراغ بلورین به ارتفاع چهارده متر دیده می‌شود که وزن آن هشت تن است و بیش از هزار و صد چراغ دارد نور آن سالن اصلی نمازگزاران را روشن می‌کند که فضای روحانی است و برای مردمی که به اینجا می‌آیند اهمیت زیادی دارد.

این مسجد هویت معماری عمان را نشان می‌دهد و باعث افتخار ماست.  نمونه دیگر این هویت سوق یا بازار مشهور شهر است که با هزار توی کوچه‌هایش یکی از قدیمی‌ترین بازارهای عمان است. صنایع دستی این بازار هم معروف است. این بازار فضای پر جنب و جوش دارد رایحه‌ کندر هم در آن به مشام می‌رسد. سوق مطرح جاییست که مردم با هم آشنا می‌شوند و پیر جوان با هم می‌نشینند و قهوه می‌نوشند و حرف می‌زند.

معماری عمان و ساخت و ساز در عمان براساس میراث فرهنگی

چشم‌انداز آینده‌ی معماری عمان را می‌توان در اپرای سلطنتی مسقط دید. بنایی که در آن خوانندگان مشهوری چون پلاسیدو دومینگو در آن برنامه اجرا کردند . در این خانه اپرا که در سال دوهزار و یازده افتتاح شد و معماری شگفت‌انگیز آن نمایانگر معماری معاصر اسلامیست برنامه‌های متنوعی اجرا می‌شود از اپرا باله و موسیقی جاز گرفته تا موسیقی عربی ٫ این اپراخانه ارتباط بین فرهنگ‌های مختلف را قوی‌تر می‌کند و به نسل جوان فرصت می‌دهد که هم به گذشته‌ی خود نگاهی بیندازد و هم به آینده‌ای که در پیش‌است . سفر ما به عنوان به پایان رسید در این مجموعه سفرها ویژگیها طبیعی منحصر به فرد این کشور را دیدیم با میراث فرهنگی جذاب آن آشنا شدیم.

برای مشاوره رایگان سرمایه گذاری ، مهاجرت یا سفر به این کشور کافیست فرم زیر را تکمیل کنید:
 • هر آنچه فکر میکنید بهتر است در مورد خودتان و هدفی که برای این موضوع دارید به ما بفرمایید
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

8 thoughts on “معماری عمان و ساخت و ساز در عمان براساس میراث فرهنگی

 1. ناشناس :

  این خیلی موضوع جذابیه. کاش در موردش ویدیو هم بگذارید

 2. منفرد :

  مهندس مرکز جدیدتون کی راه اندازی میشه برسیم خدمتتون؟

 3. محسن لهراسبی :

  دوسال پیش که اومدم پیشتون و راهنماییم کردین دسترسی نداشتم که ازتون تشکر کنم. داشتم میگشتم خداروشکر پیداتون کردم و خواستم ازتون تشکر کنم مسیر جدیدی بهم دادین اون سال

 4. الهام بهاری :

  شما مدل های خوبی به کسب و کارها در مشاوره هاتون ارائه می کنید واقعا

 5. بانکی پور :

  برای توسعه کارم نیاز به اپلیکیشن هم دارم. شما میتونید بهم کمک کنید و طراحی اپ کنید؟

 6. اسماعیل بیگی :

  کاش توی همایش تون زودتر شرکت کرده بودم و مغازه جدیدم را راه اندازی نمیکردم و اول با شما شروع می کردم بعد اگز لازم بود مغازه میزدم

 7. سودابه وافق :

  سلام وقت بخیر. دوتا ایده دارم که نمیدونم کدام را شروع کنم. میخواستم ازتون راهنمایی بگیرم در این مورد

 8. علی استوار :

  استارت آپ داشتن تو ایران خیلی شبیه کشورهای دیگه نیست و اینجا نیاز به حمایت بیشتری هست.
  ممنون از شما و راهنماییهاتون و ایشالا بیام تهران حضورا ببینمتون

نظرها بسته شدند.