عمان ؛ حامی و پناهگاه لاک پشت های در حال انقراض

انقراض حیوانات کمیاب موضوع مهمی در کشورهای درحال پیشرفت بحساب می آید. عمان کشوری با خلیج های کوچک زیبا٫ ساحلی شنی و هنر ساخت لنج‌ها ، کشوری است که سواحل جنوب شرقی شبه جزیره عربستان را در محل تلاقی خلیج فارس و دریای عرب اشغال می کند، حامی و پناهگاه لاک پشت های در حال انقراض است.

بخش اعظم فضای داخلی کشور عمان در منطقه شنی، بی درخت و عمدتاً بی آب شبه جزیره عربستان قرار دارد که به ربع الخالی معروف است . این منطقه همچنان در قلمرو عشایر بادیه نشین است و علاوه بر امنیت و ثبات اقتصادی ، یکی از حامیان محیط زیست به شمار میرود. از جمله لاک‌پشت‌های سبز در معرض انقراض.

در ویدیوی زیر با نحوه حمایت کشور عمان از لاک پشت های در حال انقراض آشنا می شوید:

در نزدیکی مسقط پایتخت عمان هستیم و سفرمان را از روی یکی از لنج‌های چوبی سنتی این کشور آغاز می‌کنیم این لنج ما را به بندر خیران می‌برد یکی از پناهگاه‌های طبیعی این منطقه این تالاب بزرگ باحاشیه ای پوشیده شده از جنگل‌های حرا با جزایر و خلیج‌های کوچکش پناهگاه حیوانات بسیاریست.یک اکوسیستم منحصر به فرد.
بندر خیران ازنظر تنوع  زیستی در دریا و روی زمین بسیار غنی و دارای اندوخته‌ای از جانوران متنوع است ٫ انواع پرنده گان ٫ تپه های مرجانی٫ ماهی‌ها و تنوع غنی از درختان حرا. چنین چیزی در دیگر ذخیره‌گاه‌های طبیعی وجود ندارد.
بخش قابل توجهی از این گنجینه در زیر آب پنهان است آب گرم و صخره‌های مرجانی ماهی‌های استوایی را به این خلیج کشانده حدود دویست نوع ماهی مختلف و نزدیک به چهل و پنج نوع صخره‌ی مرجانی را می‌توان در این ذخیره‌گاه طبیعی مشاهده کرد .

عمان ؛ حامی و پناهگاه لاک پشت های در حال انقراض

دوباره به روی زمین برمی‌گردیم. به سمت شرق شبه جزیره عربستان به ساحل شهر صور٫ شهر صور در گذشته از مراکز اصلی تجارت با هند آفریقا و جنوب شرق آسیا بوده این شهر همچنین برای لنج‌های سنتی‌اش معروف است.
از قرنها پیش این لنج‌های چوبی در اقیانوس هند برای حمل کالا استفاده می‌شدند ساخت آنها بدون ترسیم هیچ نقشه‌ای روی کاغذ آغاز می‌شود.

طرح لنج همواره در سر سازنده آن است٫ ما کار را با ساخت بدنه‌ی اصلی یا همان ستون فقرات لنج آغاز می‌کنیم سپس دنده‌ها و سقف را می‌سازیم به محض آنکه لنج آماده شد آن را به دریا بیندازیم. خالد الریمی متعلق به خانواده ایست که به طور سنتی در ساخت این لنج‌ها مهارت دارند ساخت یک لنج چوبی آن هم با چوب ساج بیش از هشت ماه طول می‌کشد.

حتی امروز نیز همه چیز همچنان با دست انجام می‌شود. ما در اطراف هر میخ پنبه می‌گذاریم پنبه باید در روغن خیس شده باشد پس از آن میخ را در چوب فرو میکنیم ٫ پس از آن ماده عایقی به نام لامیر را روی آن می‌گذاریم و بدین ترتیب آب دیگر نمی‌تواند به آن سو نفوذ کند و  میخ زنگ نمی‌زند.

عمان ؛ حامی و پناهگاه لاک پشت های در حال انقراض

در نزدیکی این منطقه یکی از باارزش‌ترین ساحل‌های این کشور واقع است ساحل راس الجیمز و پناهگاه‌های لاک‌پشت‌ها.
این منطقه‌ی ساحلی یکی از سواحل پر حفره‌ای جهان محسوب می‌شود.
پس از هزاران کیلومتر سفر در اقیانوس‌ها لاک‌پشت‌های سبز به این ساحل می‌آیند تا تخم‌گذاری کنند. ناصر از هفت سال پیش در اینجا مشغول مشاهده رفتار این حیوانات غول‌آسای مهربان است.

لاک‌پشت همراه با جزر و مد آب از دریا بیرون می‌آید . در آن زمان او بسیار سنگین است و می‌تواند بین هشتاد تا یکصد و پنجاه کیلوگرم وزن داشته باشد . هنگامی که از آب خارج می‌شود از یکی از چاله‌های خالی اینجا استفاده می‌کند. پس از آن شروع می‌کند به عمیق‌تر کردن این حوزه و تخم گذاشتن سپس به کمک باله هایش شن و ماسه‌ها را به سمت عقب می‌راند و به آرامی به سمت جلو حرکت می‌کند .

پس از پنجاه روز بچه لاک‌پشت‌ها از تخم خارج شده و خطرناک‌ترین سفر زندگیشان را شروع می‌کنند. شانس بچه لاک پشت ها برای زنده ماندن کم است. از هر هزار بچه لاک پشت ها یک یا دو بچه لاک پشت زنده می مانند و در صورت زنده ماندن بیست و پنج سال بعد دوباره به همین ساحل برمی‌گردند٫ جایی که در اولین روز زندگی اشعه‌ی نو را دیدند.

برای مشاوره رایگان سرمایه گذاری ، مهاجرت یا سفر به این کشور کافیست فرم زیر را تکمیل کنید:
  • هر آنچه فکر میکنید بهتر است در مورد خودتان و هدفی که برای این موضوع دارید به ما بفرمایید
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *