زندگی در عمان ؛ عجایب و شگفتیهای طبیعی عمان

زندگی در عمان سلطان نشین صلح ، امنیت و ثبات اقتصادی. از سواحلی که در حاشیه شان درخت نارگیل می‌روید، تا آب‌های شفاف و کوهستان‌های سنگی صحراهای داستان‌های هزار و یک شب مناظر عمان هر بار بیننده را شگفت‌زده می‌کند. کشور عمان برای زندگی یکی از امن‌ترین کشورها است. مردم این کشور بسیار به عقاید یکدیگر احترام می‌گذارند و بر روی رعایت قوانین حساسیت دارند. به همین دلیل میزان جرم در کشور عمان بسیار کم است

در اولین بخش برنامه‌ی زندگی در عمان شما را به دیدن طبیعت این کشور دعوت می‌کنیم :

هر سال تابستان همزمان با وزیدن بادهای موسمی اقیانوس هند شهر سلانه در استان ظفار در عمان به بهشتی سبز تبدیل می شود .  در نزدیکی آنجا دره ای  قرار دارد که باران زیبایی خیره کننده‌ای آن را آشکار می‌کند پارک طبیعی را خود را  از میان تپه‌ها و سرزمین‌های مرتفع بازمی‌کند.
باور کردنی نیست وقتی از بیابان می‌آیید باورتان نمی‌شود که اینجا آب هست. سبزی است. دریاچه است. دره ی عمیق و باریک اینجا هست که بسیار زیباست و باورتان نمی‌شود که چنین چیزی در شبه جزیره عربستان وجود داشته باشد.
اما در این منطقه چیزهای گران‌بهای دیگری هم وجود دارد چیزی که گفته می‌شود ارزشش به اندازه‌ی طلاست : صمغ کندر٫

 

زندگی در عمان ؛ عجایب و شگفتیهای طبیعی عمان

احمد بادیه نشین است ٫ سی سال است که از این درخت‌ها نگهداری می‌کند او پوست درخت را خراش می‌دهد تا این شیره سفید جاری شود که در نهایت به دانه‌های مرواریدگون کندر تبدیل می‌شود.

صمغ کندر محصول درخت بومی مناطق بسیار گرم زمین است. رنگ آن زرد شفاف است و برای سلامتی بسیار موثر است. علی‌رغم طعم گس و تلخ آن، دارای عطر خوبی است. کندر صمغی است که از دیرباز شناخته شده و توسط رومیان، ایرانیان، مصریان، یونانیان و یهودیان به‌عنوان دارویی برای روح و جسم استفاده میشده است.
این درخت ها خیلی برای عمانی ها ارزش دارد٫ این‌ها گنجینه‌ی ملی ما هستند ٫ صمغ کندر را برای عطر استفاده می‌کنند و همین‌طور در داروها و برای دفع ارواح خبیثه.
رشته کوه‌های جبل الاخضر که کوه سبز معنی می‌دهد روی کشت گاههایی  چسبیده به ارتفاعات سرگیجه‌آور پرتگاه‌های کوهستانی  انجیر٫ سیب هلو گل سرخ و انارهای معروف به عمل می‌آید.

زندگی در عمان به یمن سیستم آبیاری چهار هزار ساله موسوم به افلاج که یکی از میراث های جهانی یونسکو نیز به حساب می‌آید، این آبراهه های باستانی با شیب طبیعی در مسیرهای پیچ در پیچ از همه‌ی روستا می‌گذرند.

زندگی در عمان ؛ عجایب و شگفتیهای طبیعی عمان
سعید مسئول این است که آب همچنان جریان داشته باشد او میرآب محل است و باید آب را بین بیش از ده هزار نفر تقسیم کند.
میرآبی کاری بود که پیشینیان ما می کردند و امروز هم مثل چیزهای دیگر انجام می‌شود. این حرفه از پیشینیان به من رسیده است.

حالا وقت صحرانوردی رسیده رانندگی روی این تل‌های عمان که ارتفاعشان به دویست متر هم می‌رسد، چیزیست که هم مردم محلی دوست دارند و هم توریست‌ها از رانندگی در صحرا لذت می‌برند چون باعث ترشح آدرنالین می‌شود. برای آنها مثل اقیانوسی بزرگ است هیچ چیزی دور و بر آنها نیست به جز تل های شن که تا اقیانوس هند امتداد دارند.

این صحرا شش هزار سال عمر دارد و خانه‌ی این اعراب بدوی است. وتمان خانواده اش تمام عمرشان را اینجا به سر بردند او می‌خواهد میراث گذشته را زنده نگه دارد و به نسل بعد منتقل کند.
برای زندگی در عمان ، سنت هایمان را حفظ کردیم: شتر و گوسفند٫ همه چیز مثل زمان‌های گذشته است. زندگی اعراب بدوی زندگی ساده و طبیعیست. زندگی در عمان یعنی زندگی در صلح و آرامش.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *