باتومی و توسعه گردشگری و سرمایه گذاری در شهر جادویی گرجستان

باتومی در کنار دریای سیاه، سومین شهر بزرگ گرجستان و مرکز استان خودمختار آجار است. شهرسازی در این جا از ده سال پیش آغاز شده و شهر به طور بی وقفه درحال دگرگونی است. باتومی امروز یکی از زیباترین و پرجاذبه ترین شهرهای ساحلی در کنار دریای سیاه است. قلب شهر در بلوار باتومی می تپد. با قدم زدن در این بلوار 8کیلومتری چیزهای زیادی درباره توسعه گردشگری در باتومی می فهمید.

سرمایه گذاری در این منطقه باعث شده تعداد زیادی کازینو و هتل در این جا احداث شود. باتومی به لاس وگاس دریای سیاه شهرت یافته.

در ویدیوی زیر با باتومی و توسعه گردشگری در شهر جادویی گرجستان آشنا می شوید:

“20سال پیش اینجا با چیزی که امروز می بینید خیلی فرق داشت. این جا منطقه حائل برای نیروهای ترکیه در ناتو و پر بود از سرباز. نمی توانستید به راحتی در چند کیلومتری ساحل شنا کنید. الان وضعیت از زمین تا آسمان فرق کرده است.”

“در طول این بلوار چیزهای زیادی از باتومی وجود دارد. مثل این مجسمه که علی و نینو نام دارد.”

“این مجسمه از 2010این جاست. بر اساس رمانی از نویسنده آذربایجانی طراحی شده که از داستان عشق ممنوعه بین یک مرد آذربایجانی و زن گرجی را روایت می کند.”

کمی دورتر از این مجسمه چرخان، برج یکصدوسی متری الفبا را می بینیم. به سراغ مایا استاد هنر می رویم تا درباره ویژگی های این برج برایمان توضیح بدهد.

“الفبای گرجی منحصر به فرد است. این الفبا از قرن سوم پیش از میلاد مسیح وجود دارد. به ازای هر صدا یک حرف الفبا وجود دارد. الفبای گرجی طی سه مرحله دستخوش تحول شده و به عنوان میراث فرهنگی معنوی جهان در یونسکو ثبت شده است. این برج به شکل مارپیچ دی ان ای ساخته شده. یعنی الفبا در ژن مردم گرجستان است.”

میدان اروپا نشانه چهره جدید باتومی قدیم است. نام گذاری این میدان بخاطر پیوستن آجارا به مجمع مناطق اروپایی است. در فراز میدان مجسمه مشهور م‌د‌آ قرار دارد. با یکی از متخصصان میراث باستانی درباره شهر قدیمی باتومی صحبت می کنیم.

“اسم باتومی از مدت ها پیش در تاریخ ثبت شده است. در واقع از ۲۵۰۰سال پیش. ارسطو به باتومی اشاره کرده است. ساخت شهر جدید باتومی در ۱۸۷۸میلادی آغاز شد.”

باتومی و توسعه گردشگری و سرمایه گذاری در شهر جادویی گرجستان

“بخش قدیمی باتومی خیلی نو به نظر می رسد. از دوران گذشته چه باقی مانده؟”

“برخی از ساختمان ها به وضوح جدید هستند. یعنی در ۵ تا ۱۰ سال گذشته ساخته شده اند. ساختمان های قدیمی هم در این محله وجود دارد که در دهه های ۱۸۸۰ و ۱۸۹۰ میلادی ساخته شدند. بعضی ساختمان ها هم در آغاز قرن بیستم ساخته شده اند و بخاطر این ساختمان هاست که باتومی جاذبه شهر های قدیمی را دارد.”

پس از گردش صبحگاهی می خواستیم کمی استراحت کنیم و حال و هوای خانه های مدرن گرجستان را تجربه کنیم. پس برای ناهار به رستوران فن فن رفتیم که رستورانی شیک است با فضایی صمیمی  و درون بنایی تاریخی.

“این مجموعه پیش غذاهای سنتی گرجستان برای گیاه خواران است. لوبیای پخته شده با ادویه در ظرف گلی. الارجی که نوعی ذرت با آرد ذرت و پنیر سولونگی است که به سبک پلنتا ساخته می شود. همینطور سس گردو و خیارشور و پنیر لوله شده سولونگی مخصوص گرجستان.”

از باتومی که بیرون بروید در طبیعت خواهید بود. باغ های گیاه های باتومی در ۸ کیلومتری شمال شرق باتومی واقع شده و ارزش دیدن را دارد. این باغ یکی از بزرگ ترین باغ های گیاهی جهان است که در آن گل و گیاه ۹اکوسیستم اصلی دنیا به نمایش گذاشته شده. استراتژی دولت محلی این است که با احداث زیر ساخت ها در مناطق مختلف فصل گردشگری در باتومی طولانی شود.

“گسترش گردشگری برای منطقه ما اهمیت بسیار دارد البته گسترش شکل سنتی آن هم برای ما مهم است. امسال روی چند پروژه کار می کنیم. گردشگری اسکی، توریسم کشاورزی، توریسم روستایی و همینطور توریسم پرمخاطره که همه در کشور باکو پیشرفت کرده اند.”

برای مشاوره رایگان سرمایه گذاری ، مهاجرت یا سفر به این کشور کافیست فرم زیر را تکمیل کنید:
  • هر آنچه فکر میکنید بهتر است در مورد خودتان و هدفی که برای این موضوع دارید به ما بفرمایید
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *