قصر خان شکی و رقص نور از پنجره های مشبک معماری آذربایجان

قصر خان شکی و پنجره های مشبک این قصر در معماری این قصر از اشعار نظامی گنجوی، شاعر پارسی گوی ایرانی الهام گرفته شده. هنر ساخت این پنجره های مشبک به دوران دور باز می‌گردد. این شیشه های رنگی به شکل موزائیک بین چوب بلوط و گردو و انواع دیگر چوب قرار داده شده. در این پنجره های مشبک بیش از ۱۴هزار قطعه بدون چسب یا میخ سرهم شده اند. منبط کاری با صبر و حوصله زیاد!

در دوران جاده ابریشم بازرگانان محلی برای ساخت این شیشه ها ادویه و ابریشم می بردند و با شیشه های مورانوی ایتالیایی عوض می کردند.

در ویدیوی زیر با قصر خان شکی و رقص نور از پنجره های مشبک جمهوری آذربایجان آشنا می شوید:

 

“ساخت یک متر مربع شبکه ۶ماه وقت می برد. کوچک ترین اشتباه کافیست که همه چیز را خراب کند. برای بازسازی قصر خان با پنس های کوچک کار کردن و کار مرمت ۲سال طول کشید.”

ساختمان کاخ خانان شکی با طول ۳۱٫۷ متر، عرض ۸٫۵ متر، و ارتفاع ۱۰ متر دو طبقه را داراست. ارتفاع هر طبقه نیز به ۳٫۳۵ متر می‌رسد و چه از نظر نما و چه به‌لحاظ طرح ساخت، بنای کاخ متقارن است. طبقهٔ دوم به‌طور عمودی طبقهٔ یکم را تکرار می‌کند. اتاق‌ها به صورت محور تقارن در یک ردیف قرار می‌گیرد. اتاقی شاهنشین در مرکز هر دو طبقه وجود دارد که، احتمال می‌رود روزگاری به عنوان اتاق پذیرایی خانان از مهمانان مورد بهره‌مندی قرار می‌گرفته است.
رقص نور پس از عبور از شیشه های رنگی در این قاب های مشبک، روزنه ای به دنیای خیال می گشاید.

قصر خان شکی و رقص نور از پنجره های مشبک معماری آذربایجان

 

کاخ خانان شکی در سده ۱۸ میلادی در داخل دیوارهای قلعه بنا شد. از آثار باستانی و معماری با اهمیت جهانی می‌باشد. کاخ در سال ۱۷۹۷ میلادی از سوی «محمد حسن خان» بنا گردید. کاخ خانان شکی از سوی «گلناره مهمانداراوا»، رئیس کمیته ملی ایکوموس آذربایجان، در سال ۱۹۹۸ م. نامزد ثبت در فهرست میراث جهانی یونسکو شد و در ۷ ژوئیه سال ۲۰۱۹، در میراث جهانی یونسکو ثبت شد.

برای مشاوره رایگان سرمایه گذاری ، مهاجرت یا سفر به این کشور کافیست فرم زیر را تکمیل کنید:
  • هر آنچه فکر میکنید بهتر است در مورد خودتان و هدفی که برای این موضوع دارید به ما بفرمایید
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *