کشورارمنستان و آشنایی با جغرافیا و شرایط زندگی در ارمنستان

کشورارمنستان که پرچم ارمنستان به سه بخش مساوی تقسیم شده. قرمز، آبی و زرد. رنگ قرمز نشانه ی کوهستان، نجات، مسیحیت، استقلال و آزادی است. رنگ آبی نشانه ی خواست مردم ارمنستان برای زندگی صلح آمیز است و رنگ زرد پررنگ هم نشان دهنده مردمی پرتلاش و با استعداد است.
اقلیم و آب و هوای ارمنستان خیلی جالب و دوست داشتنی است. این کشور تقریبا به طور کامل کوهستانی است. در بین این کوه ها رودخانه های خروشان و جنگل های سرسبز قرار دارد.

در ویدیوی زیر با کشورارمنستان ، فرهنگ مردم و شرایط زندگی در ارمنستان آشنا می شوید:

آشنایی با مرز های جغرافیایی و شرایط زندگی در ارمنستان :

جغرافیای سیاسی کشورارمنستان :

کشورارمنستان در اوراسیا یعنی بین دو قاره اروپا و آسیا قرار گرفته. این کشور با چهار کشور دیگر مرز مشترک دارد که تنها دو تا از این مرز ها باز هستند که درباره آن ها بعد تر توضیح می دهم. پایتخت کشور شهر ایروان در قسمت جنوبی و نزدیک به کوه آرارات در ترکیه است. این منطقه به عقیده ای محلی است که کشتی نوح بعد از طوفان عظیم در آن پهلو گرفته. چیز جالبی که هست این است که ارمنستان در یک دوره ای توسط دولت آذربایجان محاصره و تهدید شد البته این محاصره به سادگی از بین رفت و ارمنستان موفق شد تا کنترل را به دست بگیرد و خاکش را از آذربایجان پس بگیرد. دلیل دشمنی ارمنی ها و آذربایجانی ها هم همین موضوع است که درباره اش بیش تر حرف خواهیم زد ولی قبلش بگذارید تا سراغ اقلیم و آب و هوا برویم.

کشورارمنستان و آشنایی با جغرافیا و شرایط زندگی در ارمنستان

تنوع جغرافیایی کشورارمنستان :

 تابستان های ارمنستان گرم و معتدل است و پاییز و زمستان آن نیز سرد و برفی است. از نظر محیط زیست و کشاورزی ارمنستان فعالیتش را خیلی جدی می گیرد. بر طبق قانون مالیات، شهروندان ارمنی باید بابت آلوده کردن هوا، زمین و آب جریمه های سنگینی پرداخت کنند. این پول ها برای سرمایه گذاری در بخش های مختلف و حمایت از محیط زیست مصرف می شود. وجود خاک آتش فشانی در منطقه باعث می شود تا آن ها بتوانند انواع میوه ها، سبزیجات و غلات را تولید کنند.

در حدود ۷۲درصد از زمین های این کشور برای کشاورزی استفاده می شود. این زمین ها ۴۶ درصد از نیروی کار را هم مشغول به کار کرده. بعد از جدایی ارمنستان از شوروی و استقلال کشور در سال ۱۹۹۱ صنعت کشاورزی ارمنستان دستخوش تحولات زیادی شد. خصوصی سازی انجام شد و مردم با خیال راحت و بدون نگرانی از بازرسی ها و دخالت دولت به کشاورزی پرداختند. مشکلاتی هم پیش آمد. با این که ارمنستان پتانسیل خوبی برای تولید منابع انرژی هیدروالکتریکی و آبی دارد اما در این زمینه ها هنوز هم متکی به نیروی اتمی و یا سازه هایی است که در زمان دولت شوروی ساخته شد. مشکل این جاست که این سازه ها در مناطق زلزله خیز ساخته شده اند. دولت با این که از این موضوع اطلاع دارد باز هم نسبت به استفاده از این سازه ها تجدید نظر نمی کند.

در نهایت اگه از هر فرد ارمنی بپرسید به شما می گوید با این که کوه آرارات در ترکیه قرار دارد ولی کاملا به ارمنستان تعلق دارد و از نظر تاریخی هم این یک واقعیت است . در واقع کوه آرارات یک نشانه ملی و تاریخی از امپراطوری ارمنستان است. حتی امروزه هم مردم ارمنستان این کوه زیبا و جادوی را از دور تماشا می کنند و آن را برای خودشان می دانند.

کشور ارمنستان و آشنایی با شرایط زندگی در ارمنستان

جمعیت شناسی کشورارمنستان :

جمعیت ارمنستان ۳۳۰۰۰۰۰ نفر است و خیلی جالب است بدانید که حدود ۹۷ درصد از این جمعیت ارمنی اصیل هستند و تنها ۳ درصد باقی می ماند که یونانی روسی، گرجی و یزیدی هستند. نکته جالب این است که تعداد ارمنی هایی که در سراسر دنیا زندگی می کنند از تعداد ارمنی هایی که در کشور ارمنستان زندگی می کنند هم بیش تر است . تنها ۳۳۰۰۰۰۰نفر ارمنی در ارمنستان و در حدود ۸میلیون ارمنی در جاهای دیگر دنیا زندگی می کنند.

دلیلش هم این است که در دوران جنگ جهانی دوم عثمانی ها که می شوند ترکیه امروزی، تلاش داشته اند که تمام ارمنی ها را از بین ببرند تا جلوی فروپاشی امپراطوری خودشان را بگیرند. در آن زمان ها آن ها بیش از ۱.۵میلیون ارمنی را به قتل رساندند . همین موضوع هم باعث شد تا مردم ارمنستان از ترس جانشان به کشور های دیگر مهاجرت کنند و امروزه جمعیت زیادی از ارمنی ها در کشورهای مختلف دنیا زندگی می کنند. بیش ترین تعداد مهاجران ارمنی در روسیه، ایران، فرانسه و آمریکا هستند.

یکی از جالب توجه ترین جذابیت ارمنی ها خط و زبانشان است که در کنار زبان گرجی و یونانی، تنها زبان های اروپایی است که از الفبای لاتین استفاده نمی‌کند. الفبای ارمنی از ۳۸ حرف تشکیل شده. این زبان با دو لهجه کاملا متفاوت شرقی و غربی تکلم می شود. ارمنی غربی معمولا توسط ارمنی هایی که در کشورهای دیگر زندگی می کنند صحبت می شود و ارمنی شرقی هم زبان ارمنی های داخل ارمنستان است. این دو لهجه آن قدر متفاوت اند که دو نفر با این لهجه ها نمی توانند حرف همدیگر را بفهمند.

ارمنستان تاریخ طولانی و پر و پیمانی هم در دین مسیحیت دارد. بر طبق شواهد تاریخی دوتا از حواریون مسیح تادیوس و بارتولومه در قرن اول میلادی به ارمنستان رفتند و دین مسیحیت را در آن جا تبلیغ کردند و در نهایت ارمنستان اولین کشور مسیحی در تمام دنیا نام گرفت.

مردم ارمنستان ورزش کشتی و شطرنج را خیلی دوست دارند و در آن حرفه‌ای عمل می کنند. در زمان دولت شوروی هم بیش تر ورزشکاران و تیم ملی کشتی از بخش ارمنستان انتخاب می شدند و ۹۰ درصد آن ها با مدال از مسابقات بر می گشتند. در ورزش شطرنج هم افراد سرشناس زیادی هستند که ریشه ارمنی دارند. می توانیم تیگران پتروسیان را مثال بزنیم. ارمنستان یکی از قدرتمند ترین تیم های ملی شطرنج دنیا را دارد. آن ها واقعا عاشق شطرنج هستند.

کشور ارمنستان و آشنایی با شرایط زندگی در ارمنستان

روابط دوستانه کشورارمنستان :

 ارمنستان در بین کشورهای آذربایجان و ترکیه قرار گرفته. این دو کشور و ارمنستان دشمن های دیرینه هستند. مشکل آن ها با آذربایجان سر همان قضیه تلاش آذربایجان برای اشغال کشورشان بود و ترکیه هم سر همان قضیه قتل عام. امروزه مرز دو کشور با ارمنستان کاملا بسته شده و حتی اگر فرد تبعه ارمنستان هم وارد آذربایجان بشود، مجازات زندان در انتظارش خواهد بود.

یکی از دوست های کوچکی که ارمنستان دارد، اسمش روسیه است. شاید اسمش را شنیده باشید شاید هم نه. ارمنستان به عنوان یکی از اجزای خاک شوروی سابق ارتباطات زیادی با روسیه داشته و حتی بعد از فروپاشی شوروی هم ارمنستان ترجیح داده تا آن ارتباط را حفظ کند. روسیه هم تا جایی که می تواند از ارمنستان حمایت می کند حتی چندین پایگاه نظامی روسی در کشور ارمنستان وجود دارد که به آن ها این حس اطمینان را می دهد که روسیه همه جوره از آن ها حمایت می کند.

ارمنستان ارتباط خوبی هم با همسایه جنوبی اش یعنی ایران دارد. مرز ارمنستان و ایران تنها مرز باز ارمنستان در آسیاست. با وجود تفاوت های فراوان دینی و زبانی، این دو کشور خیلی خوب با هم کنار می آیند و تاریخ و فرهنگ مشترک زیادی با هم دارند. گرجی ها و ارمنی ها هم زمانی مثل خواهر و برادر بودند و گذشته تاریخی و فرهنگی مشترکی دارند. با وجود اختلافات کوچکی که بین این دو کشور است، با این حال باز هم همدیگر را خیلی دوست دارند اما بهترین دوست ارمنستان یونان است.

این رابطه از حد دوستی هم گذشته و یک جورهایی به عشق منتهی شده. دلایل علاقه به همدیگر و اشتراک این دو کشور هم کم نیست. هردوی این کشورها مسیحی ارتودوکس هستند. هر دوی این کشورها زبان و الفبای متفاوتی با لاتین و از ریشه های غیر هند و اروپایی دارند و هردوی این کشورها مورد هجوم ترکیه قرار گرفته اند و از ترکیه به شدت بیزار هستند.
آن ها از ترکیه بیزارند. امروزه می توانید خانواده های زیادی را ببینید که یکی از زوجین ارمنی و دیگری یونانی است و این یعنی روابط دوستانه این دو کشور خیلی خیلی خوب است. یک رابطه ای که انگار از ازل شکل گرفته.

برای مشاوره رایگان سرمایه گذاری ، مهاجرت یا سفر به این کشور کافیست فرم زیر را تکمیل کنید:
  • هر آنچه فکر میکنید بهتر است در مورد خودتان و هدفی که برای این موضوع دارید به ما بفرمایید
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *