درعیه ، شهر محل تولد عربستان سعودی

درعیه نمادی از تاریخ عربستان سعودی است که طرح بازسازی آن در دست اجراست. در حقیقت این جا پایتخت اولین دولت سعودی است. در سال 1774میلادی، محمد بن سعود حاکم این شهر با یک رهبر مذهبی به نام شیخ محمد بن عبدالوهاب پیمان همکاری بست که آغاز در هم آمیزی سیاست و اسلام شد و درعیه را به مرکزی از قدرت و ثروت تبدیل کرد. در سال 1818 عثمانی ها این شهر را ویران کردند و حاکمان آن پس از فرار پایتخت دیگری در ریاض برپا کردند که نقطه عطفی در تاریخ عربستان سعودی بود. درعیه تا سال 2000منطقه ای متروکه بود اما در این سال اجرای طرح بازسازی آن آغاز شد.

در ویدیوی زیر با درعیه ، شهر محل تولد عربستان سعودی و فرصت های آن آشنا می شوید:

“طرح توسعه درعیه طرحی بلند پروازانه است. این طرح با بازرسی و ارزیابی از ساختمان ها و آثار باستانی موجود آغاز شد. ساختمان ها بر اساس اهمیت تاریخی و ساختار و عملکردشان دسته بندی شدند. برخی ساختمان ها از نو ساخته شده و یا به خاطر ارزش تاریخی شان به همان صورت حفظ شدند. برخی نیز بر اساس کاربرد های اولیه شان مورد بهره برداری مجدد قرار گرفتند.”

تا کنون بازسازی ساختمان های متعددی تکمیل شده و از جمله مسجد عزویهره.

“در داخل این مسجد قدیمی تلفیق ظریفی از نوسازی همراه با وفاداری به شیوه های سنتی ساختمان‌سازی به چشم می خورد. برای نمونه این دیوار که از کاه‌گل ساخته شده و سالیان دراز بر جای مانده است.”

مصالح ساختمانی سنتی با تکیه بر آموزش مهارت های فراموش شده ی قدیمی در محل تولید می شود.

“کار با گل، کاری ویژه و غیر معمول است. اطلاعات آن را از برخی کتاب ها و نیز مشاوران ساختمانی گرد آورده ایم. البته مشاوران ما می توانند با چشمان بسته این کار را انجام دهند ولی به آن ها می آموزیم و به تدریج حرفه ای می شویم.

” این ماده ساختمانی یعنی کاه‌گل با مخلوط کردن خاک، کاه و آب درست می شود. بعد در هوای آزاد قرار داده می شود تا خشک و محکم شود. مرحله ی مهم کار سازگاری این مواد برای تبدیل شدن به خشت و استفاده در ساختمان است.

“اگر نگاه کنید می بینید که این نمونه هنوز کاملا صاف نشده است.”

درعیه ، شهر محل تولد عربستان سعودی

جالب ترین منطقه ی درعیه منطقه ی تورایُف است در مرکز شهر که از سال 2010به عنوان میراث فرهنگی یونسکو به ثبت رسیده است. این منطقه قصر سلطنتی خاندان سعود که پایه گذار اولین دولت سعودی است را نیز شامل می شود.

نشانه های با ارزشی از زندگی در درعیه که مربوط به دوران قبل از سقوط آن به دست عثمانیان بود، پس از حفاری های باستان شناسانه گسترده کشف شد.

زمانی که طرح بازسازی به طور کامل اجرا شود منطقه ی تورایُف به موزه ای در هوای آزاد تبدیل خواهد شد. در سراسر دره ی حنیفه شماری از ساختمان ها با طراحی جدید مانند یک مرکز جهانگردی در دست اجراست که هنوز کامل نشده است. این دو منطقه در نهایت با یک پل عابر پیاده به هم مرتبط می شوند.

“من به خود می بالم که جزو اولین کسانی هستم که به این جا آمده ام. من به میراث خودمان افتخار می کنم. میراثی که تاریخ گذشته ما تا دوران معاصر را به کودکانمان می آموزد.”

انتظار می رود که درعیه زمانی به مقصدی برای جهانگردانی خارج از پادشاهی عربستان نیز تبدیل شود.

“از این جا می توان شناخت سنت های مردم عربستان، شیوه ی زندگی و فرهنگ شان را آغاز کرد. خیلی مهم است که این کشور را بشناسیم. فکر می کنم این کاری قابل توجه است.”

“زمانی که تمام این مناطق ظرف دو سال آینده به روی مردم باز شود بازدید کنندگان می توانند از روی این پل قدم زنان به سمت قصر سالوا یعنی محل تولد اصلی عربستان سعودی بروند. در برنامه آینده به اهمیت آب در این کشور خواهیم پرداخت.”

برای مشاوره رایگان سرمایه گذاری ، مهاجرت یا سفر به این کشور کافیست فرم زیر را تکمیل کنید:
  • هر آنچه فکر میکنید بهتر است در مورد خودتان و هدفی که برای این موضوع دارید به ما بفرمایید
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *