دانشگاه های عربستان و استقبال ریاض از دانشگاه های مدرن

دانشگاه های عربستان توسط حاکمان عربستان سعودی در سال های اخیر توجه ویژه ای به مسئله آموزش و خصوصا تاسیس دانشگاه های مدرن شده است. در چهل سال گذشته شمار دانشجویان از 7000به 1میلیون رسیده. در این میان شهر ریاض پایتخت عربستان سعودی میزبان بهترین دانشگاه هاست. دانشگاه هایی که اکثرا جزو املاک خانواده ی پادشاهی عربستان سعودی هستند.

“پول های زیادی در ریاض برای ساخت دانشگاه هزینه می شود. دانشگاه شاهزاده سلطان اولین دانشگاهی است که به واسطه درآمد های صرف مالی ساخته نشده. تمام بودجه دانشگاه صرف دانشجویان، کادر دانشگاه و استادان می شود.”

در ویدیوی زیر با دانشگاه های عربستان و دلیل استقبال ریاض از دانشگاه های مدرن آشنا می شوید:

شمار دانشجویان دانشگاه سلطان بسیار کمتر از دیگر دانشگاه های کشور است. نزدیک به 4000نفر در این دانشگاه تحصیل می کنند که اکثر آن ها را دانشجویان خارجی تشکیل می دهند.

“این دانشگاه یک محیط فرهنگی واقعی است. دانشکده های مختلفی در آن وجود دارند. 34ملیت مختلف در آن تحصیل می کنند. این موضوع محیطی مناسب در دانشگاه به وجود آورده. بسیار نکته مثبتی است.”

رشته های مهندسی، علوم محض، معماری و طراحی داخلی از جمله رشته های مهمی هستند که در این دانشگاه تدریس می شوند. زبان اصلی دانشگاه انگلیسی است. این دانشگاه در ارتباط مستقیم با شرکت های بزرگ چند ملیتی عربستان سعودی قرار دارد.

“در زمینه شبکه های رایانه ای این دانشگاه یکی از پر کیفیت ترین ها در جهان است. از ابتدایی ترین ترم ها تا پیچیده ترین ها. ما نام آن ها را از صفر تا قهرمانی می نامیم. پیشنهاد زیادی برای استخدام دانشجویان این دانشگاه داریم.
هیچ زمانی فکر نمی کردم که به این جا برسیم. من هم درسم تمام شده و بسیار افتخار می کنم به خودم و خانواده ام هم همینطور خوشحالم از تصمیمی که گرفتم.

” نکته جالب توجه در این دانشگاه این است که بسیاری از زنان سعودی می توانند در رشته هایی تحصیل کنند که در دانشگاه های دیگر موفق به آن نمی شوند. یکی از دانشجویان معماری می گویید سال هایی که در این دانشگاه گذرانده است او را تبدیل به انسان امروز کرده. او می گوید این جا یاد گرفتم صدای خودم را در جامعه بلند کنم. روابط اجتماعی بهتری داشته باشم. مستقل باشم و برای رسیدن به اهدافم صبور.

در سال 2006میلادی این دانشگاه اولین دانشگاهی بود که برای دختران رشته حقوق ایجاد کرد. بسیاری از آن ها فارغ‌التحصیلان دیروز و وکلای امروز عربستان سعودی اند اما کسی نمی داند آیا به راحتی اجازه کار پیدا می کنند یا نه. یکی از دانشجویان می گوید دقیقا نمی دانستم چه می خواهم. می خواستم تنها موفق شوم و به خودم می گفتم این دانشگاه بهترین محل برای موفقیت من است.

این جا به نظر می رسد که همه کار می توانید بکنید رقابت بسیار شدیدی بین دانشجویان وجود دارد. دکتر ریماه علیاها یکی از استادان این دانشگاست و می گوید شرکت های مختلف، موسسات و حتی بانک ها خواستار استخدام دانشجویان ما هستند. دلیل آن این است که دانشجویان ما روحی متفاوت از دیگر دانشجویان عربستان سعودی دارند.

به همین خاطر بسیار مفتخرم و خوشحال از این موضوع که بخشی از این دانشگاه هستم و می توانم چنین دانشجویانی را تربیت کنم. اما به موازات تحصیلات دانشجویان در بحث های مهم جامعه شرکت می کنند و مهم تر از همه ورزش می کنند. این موضوع کمک زیادی به روابط اجتماعی آن ها می کند. همه دانشجویان ناگزیرند سه رشته ورزشی را دنبال کنند و در نهایت پایان ترم باید آن را امتحان بدهند.

“همان طور که گفتیم ورزش بخش مهم دیگری است که دانشگاه در اختیار دانشجویان قرار می دهد. آن ها آن قدر هم بد نیستند.”

چالش های ورزشی به دانشجویان کمک می کند تا در آینده موفق باشند و کارشان را نیز جدی تر بگیرند.

“دانشگاه ما مفتخر است که به تغییر و تحولات گسترده در جامعه کمک می کند. این موضوع نشان موفقیت پادشاهی ماست و اجازه می دهد بتوانیم با دیگر دانشگاه های بزرگ جهان رقابت کنیم.”

برای مشاوره رایگان سرمایه گذاری ، مهاجرت یا سفر به این کشور کافیست فرم زیر را تکمیل کنید:
  • هر آنچه فکر میکنید بهتر است در مورد خودتان و هدفی که برای این موضوع دارید به ما بفرمایید
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *