کشاورزی سنگال و حرکت چرخهای اقتصاد سنگال

کشاورزی و اقتصاد سبز موتور رشد اقتصادی را در سنگال به حرکت  درآورده ٫  هدف رسیدن به خودکفایی در زمینه‌ی محصولات غذایی و افزایش صادرات است .
در سنگال معمولا گفته  می‌شود که وقتی کشاورزی خوب پیش می‌رود همه چیز خوب پیش می‌رود در دو سال گذشته حجم تولید محصولات کشاورزی در این کشور بی‌سابقه بوده است کشاورزی سنگال اولین منبع طبیعی در حال رشد این کشوراست .
دو سوم برنج  کل کشور در شالیزارهای کنار رودخانه‌ی سنگال کشت و تولید می‌شود.
تولید فراورده‌های غذایی، محصولات نفتی، مصالح ساختمانی و منسوجات جزو مهم‌ترین فعالیت‌های صنعتی سنگال است. همچنین از بین محصولات کشاورزی این سرزمین می‌توان به بادام زمینی، ارزن، ذرت، برنج، پنبه، گوجه فرنگی و سبزیجات اشاره کرد.

در ویدیوی زیر با کشاورزی سنگال و حرکت چرخهای اقتصاد سنگال آشنا می شوید:

 

 در این منطقه سنگال شرکت کشاورزی سن لوئی  پنجاه و پنج میلیون یورو در یک کارخانه برنج با فناوری پیشرفته سرمایه‌گذاری کرده است.  این کارخانه یکی از بزرگترین کارخانه‌های غرب آفریقاست.
هدف این است که پس از گذشت سه سال توان تولیدی این واحد به صد هزار تن برنج برسد. ما همه عناصر و ملزوامت را در اختیار  داریم خاک خوب و نزدیکی به رودخانه وهمه چیزهایی را که برای آبیاری اهمیت دارد.
در نتیجه می‌توانیم در سال زراعی دوبار از شالیزارها برنج برداشت کنیم و بازدهی ما به طور متوسط  شش تن برنج به  ازای هر هکتار شالیزار است. این واحد تولیدی همچنین درحال ایجاد مزارع جدید برنج  و آبیاری زمین‌های کشاورزان محلی است که آنها هم بتوانند محصولاتشان را به کارخانه بفروشند.
به کشاورزان قراردادی بین انها ٫ بانک و خودمان  ارایه می‌کنیم امروز کشاورزان تنها یک بار محصول  درو می‌کنند.
اگر ما محصولشان را بخریم  بانک به آنها اعتبار خواهد داد  و خواهند توانست یک بار دیگر برنج بکارند و برداشت کنند.
برنج غذای اصلی مردم  سنگال است و تقاضا برای برنج با کیفیت  خوب به شدت در حال افزایش است. سنگال سالانه  یک میلیون و صد و پنجاه هزار تن برنج وارد می‌کند. در حالی که فقط سیصد و پنجاه هزار تن برنج تولید می‌کند. این تفاوت چشم گیر است .

 

کشاورزی سنگال و حرکت چرخهای اقتصاد سنگال

این منطقه شنی بزرگترین منطقه کشت سبزی و میوه در سنگال به حساب می‌آید. یکی از تولیدکنندگان در سال دوهزار و سه کار تولید گوجه فرنگی گیلاس و ذرت را در اینجا شروع کرد.
شرکت سن لوئی بیست و پنج میلیون یورو در این پروژه سرمایه‌گذاری کرده. امروز در اینجا سالانه چهارده هزار تن سبزی کشت و تولید می‌شود. این گوجه فرنگی‌ها تا روسیه هم صادر می شوند. عوارض گمرکی و مالیات‌ها به حالت تعلیق درآمدند و پولی برای آن نمی‌پردازیم و این برای ایجاد توان رقابت در بازارهای بین‌المللی است ٫

می‌توانیم در بازار اروپا با تولیدکنندگان اروپایی رقابت کنیم و به این ترتیب فروش بیشتری در بازارهای  خارجی داشته باشیم. برخلاف کشت برنج نود و پنج درصد تولید محصولات کشاورزی این بخش صادر می‌شود.
بدون احتساب شغل‌های ثانویه‌ای که در اقتصاد محلی به وجود می‌آید، دو هزار و پانصد کارمند داریم و فعالیت در حمل و نقل رستوران‌ها مسکن و خیلی کسب و کارهای دیگر در اقتصاد محلی رونق میگیرد .

در نتیجه افزایش فعالیت کارخانه میزان فعالیت اقتصادی در بندر داکار پایتخت هم بیشتر شده.  می‌توانید به چشم ببینید که پروژه‌های موفق عامل تحرک فعالیت‌های اقتصادی بیشتر و گسترده‌تری می‌شود.
در زمینه‌ی فروش کالا٫ حمل و نقل٫ صنعت و صنایع کشاورزی همه‌ی این‌ها با هم کشاورزی را به بخش اقتصادی استراتژیک تبدیل می‌کند که اقتصاد سنگال را دوباره به حرکت در می اورد .

سنگال چندین سال تلاش کرده شرایط بهتری برای کسب و کار ایجاد کند یکی از نکات مهم رسیدگی به دعواهای تجاری و راه‌اندازی امکان شراکت بین بخش خصوصی و بخش دولتی است .

کشاورزی سنگال و حرکت چرخهای اقتصاد سنگال

هزینه‌های اداری و کاغذبازی و بوروکراسی هم در سنگال کاهش داده شده.  هزینه های  اداری دو سوم کاهش یافته است و میتوانید  در سنگال شرکتی را در کمتر از شش ساعت ثبت  کنید و به راه بیندازید.
برای بخش کشاورزی هم سیاست‌های خاصی به اجرا درآمده است. خدمات عمده مثل آب لوله کشی و فاضلاب قبلا در نود روز انجام  می شد. اما الان این خدمات در کمتر از چهل روز انجام می‌شود .

دولت سنگال به دنبال این است که رشد اقتصادی خود را افزایش دهد. در حال حاضر در این کشور اقتصاد سبز یکی از ستون‌های اصلی توسعه به شمار می‌آید .
وقتی از رشد صحبت می‌کنیم در وهله‌ی اول و مهم‌تر از هر چیز دیگر منابع انسانی را در نظر داریم. یعنی زنان و مردانی که کار می‌کنند و درآمد دارند و درآمدش را مجددا سرمایه‌گذاری می‌کنند تا زندگی شان بهتر شود.

به این  ترتیب سنگال محلی جذاب برای سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی است و به مردم محلی هم امکان می‌دهد که سطح زندگی بهتری داشته باشند. به نظر می‌رسد این پیام مخاطبانی  پیدا کرده در سال 2015 سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در سنگال هفده درصد جهش داشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *