آنگولا ؛ متنوع کردن اقتصاد برای کاهش وابستگی به نفت

آنگولا کشوری در قاره بزرگ آفریقا است که به دنبال متنوع کردن اقتصاد کشور است و می‌خواهد از وابستگی‌اش به نفت بکاهد و به وضوح در راه متنوع کردن اقتصاد توجهش به توسعه‌ی زیرساخت‌هاست.
برای مثال در لاوکا در مرکز کشور آنها در حال ساخت سد بزرگی بر رودخانه کوآنزا هستند٫  بزرگترین سدی  که در حال حاضر در آفریقا در حال ساخت است و در چند روز آینده بخشی از آن راه‌اندازی می‌شود.
قدرت سد لاو دوهزار و هفتاد  مگاوات است ٫ میزان برای شهری با هشت میلیون جمعیت کافیست٫  لاوکا  ظرفیت تولید انرژی کشور را دو برابر می‌کند.
سرمایه‌گذاری به مبلغ پنج میلیارد و چهارصد میلیون دلار در سدی غول‌پیکر با صد و پنجاه و شش متر ارتفاع و بیش از هزار و دویست متر عرض این سد   تاثیر مستقیم بر کل اقتصاد آنگولا دارد. این  پروژه باعث می‌شود صنایع جدید ایجاد شود و آنها محصولاتشان را با قیمت پایین‌تر تولید کنند زیرا از انرژی ارزان‌تر مطمین‌تر و تضمین شده برخوردار خواهند شد.
آن‌ها نیاز به استفاده از منابع جایگزین مانند ژنراتور نخواهند داشت ٫  اگر دسترسی به برق یکی از کلیدهای توسعه آنگولا باشد تنوع زیستی فوق‌العاده این کشور نیز یکی دیگر از ثروت‌های آنهاست یکی از مواردی که در این پروژه به آن توجه شده .

در ویدیوی زیر با آنگولا و روش های متنوع اقتصاد آنها برای کاهش وابستگی به نفت آشنا می شوید:

احیا جنگل هایی که تخریب شده بود را  آغاز کردیم که  معادل  هفتاد زمین فوتبال است ٫  علاوه بر این در جریان پر کردن مخزن سد ٫  یکی از دغدغه‌های ما حفاظت از رودخانه برای حفظ تنوع زیستی بود تا حیات در امتداد رودخانه ادامه یابد.
در چهار سال گذشته بیش از هشت هزار نفر از هجده استان مختلف آنگولا در این پروژه کار کردند بسیاری از انها  اینجا به مدیر٫  نجار یا بنا  تبدیل شدند ایده این بود که آنها با یادگیری در این پروژه بتوانند در پروژه‌های آینده کار کنند٫
پروژه ساخت سد  بزرگتری که در سی کیلومتری اینجا بنا خواهد شد. پروژه‌ی بزرگ دیگر در حال ساخت در آنگولا فرودگاه‌های جدید و بسیار بزرگی ست که پیرامونش را منطقه‌ی بزرگ اقتصادی یک شهر جدید و مرکز همایش‌ها گرفته‌است.
این پروژه بزرگ ترین از نوع خودش است که تاکنون در آنگولا ساخته شده٫  حدود سه ممیز هشت میلیارد دلار در این پروژه سرمایه‌گذاری شده

آنگولا ؛ متنوع کردن اقتصاد برای کاهش وابستگی به نفت

نخستین هواپیما در پایان سال دو هزار و هجده میلادی که این پروژه تکمیل می‌شود از این فرودگاه به پرواز درخواهد آمد البته بعد از مجموعه تست‌هایی که برای چنین فرودگاهی لازم‌است .
این فرودگاه قادر خواهد بود پذیرای غول پیکرترین هواپیماها همچون ایرباس ای سیصد و هشتاد باشد و به آخرین فناوری‌های ماهواره‌ای برای کنترل ترافیک هوایی مجهز خواهد شد.

هدف ساخت این  فرودگاه جذب شرکت‌های هواپیمایی جدید بین‌المللی تقویت استراتژی توسعه یک مرکز آفریقایی و پنج برابر کردن ظرفیت فرودگاهی لواندا پایتخت آنگولاست٫  با این پروژه ظرفیت فرودگاهی ما سه میلیون مسافر در سال به پانزده میلیون مسافر در سال افزایش خواهد یافت ٫ قصد ما قرار دادن این فرودگاه بین سه فرودگاه اصلی در بین کشورهای جنوب صحرای آفریقا در رقابت با  لاگوس و افریقای جنوبی است.
جنبه های  زیست محیطی نیز به شکل جدی در نظر گرفته شده است مثلا هواپیماهایی که در این فرودگاه فرود خواهند آمد دیگر نیاز ندارند مانند فرودگاه فعلی روی شهر دور بزنند تا در موقعیت مناسب برای فرود قرار گیرند٫
از نظر تاثیر اقتصادی این پروژه  شانزده میلیارد دلار گردش مالی در سال ایجاد می‌کند و باعث ایجاد مشاغل جدید خواهد شد ٫  در پیرامون پروژه فرودگاه  حدود صد و هفتاد هزار شغل ایجاد خواهد شد ٫
هیچ چیزی جز این پروژه نمی‌تواند چنین تاثیر مهم اقتصادی روی آینده  لوآندا  و البته در کل انگولا  داشته باشد ٫ جاده‌های جدید و خطوط راه‌آهن و شهرهای جدیدی در سال‌های اخیر در آنگولا ساخته شده ٫ بدون تردید توسعه‌ی زیرساخت‌های کلید تحول اقتصادی آنگولا است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *