انتخاب محصول صادراتی را چطور انجام دهیم ؟ چه محصولی صادراتی است؟

انتخاب محصول برای صادرات خیلی مهم است و وقتی صحبت از انتخاب محصول میکنیم ، کسانی که میخواهند کار تجارت و صادرات کنند ، سوال می کنند که چه محصولی خوب هست و چه محصولی رو میشه صادر کرد ‌. برای اینکه انتخاب یک محصول برای یک نفر راحت تر بشه ، ما خیلی راحت میتونیم یک سری دسته بندی انجام بدیم و براساس اون دسته بندی شما مسیری که میخواید رو انتخاب کنید .

هرکس میخواهد محصولی انتخاب کند، قطعا علاقه و سلیقه در این انتخاب بسیار دخیل هست و باید با توجه به آن در گروه بندی های مدنظرش فعالیت کند .

در این زمینه گروه بندی های مختلفی داریم ، یک گروهی که الان وجود داره و مطرح هست ، صنایع ساختمونی هستن، یعنی یک ساختمان و هر متریالی که ازش استفاده میشه ، اعم از کاشی و سرامیک و گچ پیش ساخته، در ، پنجره، لوله ، اتصالات نمیدونم تاسیسات، کلید، پریز و در کل هر چیزی که در یک ساختمان از فولاد و اجر گرفته تا نازک کاری های اخریش استفاده میشه ، همش رو میشه در صنعت ساختمان دسته بندی کرد و اون رو صادر کرد .

اکثرا تولیدات این محصولات برای اینکه نیازمند متریال هست و مواد اولیه لازم داره، و برای تولیدش سوخت و انرژی زیادی مصرف میشه و در کل، هم مواد اولیه ، هم سوخت و انرژی در ایران نسبت به کشورهای دیگه خیلی مفت تقریبا در میاد ، باعث میشه اکثر این کالاها بسیار قابل رقابت در زمینه صادرات به کشورهای دیگه باشه و در ایران هم ظرفیت تولیدش وجود داره و از طرفی هم چون صنعت ساختمون هیچ‌وقت در دنیا متوقف نمیشه و دارای مشتری های زیادی هست ، صنعت خوبیه برای کار کردن در زمینه صادرات .

انتخاب محصول صادراتی را چطور انجام دهیم ؟ چه محصولی برای صادرات خوب است؟

شما میتوانید یک محصول رو تو یک حوزه انتخاب کنید و حالا کارتون رو شروع کنه ، در کنارش هم هم پوشان های دیگه ای هم هستن که میتونید در کنار اونها ، اینها رو هم کار کنید مثلا کسی که کاشی و سرامیک میفروشه ، میتونه در کنارش شیرآلات هم بفروشه . کسی که شیرآلات میفروشه ، میتونه در کنارش ایزوگام هم بفروشه و مواردی شبیه این ..

یک سری از محصولات هم مربوط به داخل ساختمون هستن که جزوی از ساختمون نیستند اما در ساختمون قرار میگیرن مثل مبلمان ، اجاق گاز، بخاری ،آبگرمکن، پکیج ، رادیاتور ، اصلا فرش ، لوستر و حتی صنایع چوبی که در ساختمون قرار داره .

یک گروه دیگه ای هم از محصولات که وجود داره گروه پوشاک هستن . دسته پوشاک به علت دستمزد و صورت هزینه های تولیدی که درش هست در ایران بسیار ارزان تمام میشه و قابلیت صادرات دارن . اما در صنعت پارچه خیلی ما مزیت های رقابتی خاصی برای صادرات نداریم ، حالا بجز معدود پارچه هایی که وجود داره ، اکثر پارچه ها مزیت های رقابتی خیلی خوبی ندارن ، ولی خب صنعت پوشاک چون دستمزد و تولیدش کمه و در نهایت قیمت تمام شدش خیلی پایین میاد ، برای ما قابل رقابت هست .

گروه دیگری از محصولات، محصولاتی هستند که در زمینه موادغذایی هستن . یعنی هر چیزی رو که در یک سوپرمارکت می بینید میشه در صنعت غذایی قرار بگیره ، حالا چه به صورت مواد اولیه باشه مثل اسید نیتریک و چه در زمینه موادغذایی باشه، خود موادغذایی باشه ، مثل رب، ماکارونی، روغن، کلوچه و در کل هر چیزی که تو یک سوپرمارکت دیده میشه .

مثلا میگید من میخوام تو حوزه موادغذایی کار کنم ، ما میگیم باشه ، حله ، میتونی شروع کنی به کار کردن، برو تو یک سوپرمارکت نگاه کن، ببین کدومشونو دوست داری کار کنی ، بعد بگو ، و ما نظرمون رو در موردش میگیم .

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه صادرات محصولات مختلف ایران، از مشاوره رایگان کارشناسان استفاده کنید:

مشاوره رایگان با کارشناسان صادرات

یک گروه از محصولات ، ماشین آلات و دستگاه هایی هستند که ما اکثرا پیشنهادمون رو این دستگاه ، دستگاه هایی هستن که قیمت تمام شدشون زیر دویست میلیونه، یعنی در حقیقت زیر ده هزار دلار ارزش دارن ، به همین دلیل راحت تر میشه اونها رو فروخت . دستگاه های بزرگتر نیازمند اینه که کسی که میخواد در این زمینه تجارت کنه ، خودش تولید کننده همون دستگاه باشه و تکنولوژی و دانشش رو داشته باشه ، پس یک راه حل اینه که در واقع ما ماشین آلات و دستگاه ها رو در نظر بگیریم . دستگاه هایی مثل خردکن ، تجهیزات کشاورزی و ادوات مختلفش هم میتونن تو این دسته باشن .

یک گروه خوب در تجارت و صادرات از محصولات که در ایران وجود داره ، محصولاتی مثل میوه و صیفی جات هستن که شامل انواع میوه ها و صیفی جات میشه ، شما میدونید که خیلی تولید میوه در ایران بخاطر قیمت حتی زمین ، قیمت کارگری که روش کار میکنه ، و قیمت اب و چیزهایی شبیه این ، قیمت بالایی نداره و با قیمت مناسبی این محصولات تولید میشه . پس میشه اینها رو صادر کرد و قابلیت رقابتی بالایی داره .

گروه دیگه از محصولات ، مواد معدنی هستن که تنوع خیلی زیادی در زمینه مواد معدنی ما داریم ، اعم از سنگ های ساختمونی که حالا میتونیم هم تیکشون کنیم و برششون بزنیم و جزو صنایع ساختمونی محصورشون کنیم و همین مواد وقتی بصورت کپ(7:14) و قله هستن ، اونا بعنوان ماده معدنی محسوب میشن ، مثل سنگ آهن ، سنگ مس و خاک کرومید، خاک های نسوز و هر نوع ماده ی آلی مثل خاک (7:29) جزو این گروه قرار میگیره .

یک سری از محصولات هم هستن در گروه پتروشیمی و شیمیایی و در واقع صنایع نفتی محسوب میشن . این صنایع گروهی هستن بسیار سنگین و پر رقابتن و کار کردن در این حوزه سرمایه ، تجربه و مهارت بالایی میخواد و خب مشکلات و موانع خاص خودشون رو دارن .

یک گروه از محصولات دیگه هم ، محصولاتی هستن که در زمینه خدمات ارائه میشن . مثلا شما میگید من میخوام خدماتی رو صادر کنم این گروه از محصولات مثلا میشه خدمات توریستی باشه ،‌خدمات درمانی باشه ، توریسم درمانی باشه یا توریسم گردشگری باشه ، اصلا خدمات فنی مهندسی باشه یا شما میگید به فرض مثال من یک تیم سدسازی دارم و میتونم برم و سدی رو یک جا اجرا کنم ، خدماتی مثل جوشکاری رو میتونم انجام بدم ، کارای پزشکی رو میتونم انجام بدم ، در کل خدماتی رو که ما میتونیم برای یک مجموعه ای انجام بدیم جزو این گروه محسوب میشن . هزینه هاشونم خیلی از گروه های دیگر بالاتر هست ، یعنی باید قراردادش بالای یک میلیارد دیده بشه . زیر یک میلیارد هم ارزش این رو نداره که روش کار کنیم چون یک هزینه فرهنگ سازی و پیدا کردن مشتری داره که این هزینه زیادی داره .

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه صادرات محصولات مختلف ایران، از مشاوره رایگان کارشناسان استفاده کنید:

مشاوره رایگان با کارشناسان صادرات

قطعا یک سری محصول دیگه هم وجود دارن که حالا ما در این گروه ها قرارشون ندادیم میتونیم هم قرارشون بدیم مثلا محصولاتی مثل صنعت تجهیزات پزشکی که میتونه هم در گروه ماشین آلات و تجهیزات قرار بگیره و هم گروهی نداشته باشه یعنی خودش یک گروه محسوب بشه ، یا مثلا ما در حوزه ادوات کشاورزی داریم کار میکنیم ، در تجهیزات میتونیم قرارش بدیم و خودش هم دنیای بزرگی هست ، مثل حالا تجهیزات آبیاری ، پمپ هاش ، موتورهاش و اسکلت سازه های گلخانه ای ، همه اینا میتونه هم جزو صنعت کشاورزی قرار بگیره ، هم قرار نگیره .

یا یک سری محصولات هستن مثل مجسمه های گچی، المان های شهری ، میز صندلی های پلاستیکی و خیلی چیزهای این تیپی ، اینا میتونن جزو یک گروهی باشن که ما در موردش صحبت کردیم و یا اصلا خودشون یک گروه داشته باشن .

در کل تنوع کالای خیلی زیادی در گروه ها میتونیم برای افراد که میخوان شروع به کار کنن و انتخاب محصول براشون سخته وجود داره که میتونه یک فرصت بهشون بده که بتونن محصول خوب رو انتخاب کنن .

بین این گروه ها و محصولاتی که هست و ایده هایی که در ذهن افراد وجود داره ما هم میایم بررسی میکنیم ، مقایسه میکنیم و در انتها اون چیزی رو که به شرایط اون فرد نزدیک تر باشه و از نظر تامین کننده و بازار و … براش بهتر باشه بهش پیشنهاد میدیم . اگر شرایط کاریش هم در طرح۲ آراد باشه که ما باهاش همکاری بیشتری خواهیم کرد و کار رو باهاش پیش خواهیم برد، یا اگر در طرح۳ آراد قرار بگیره براش این کار رو انجام خواهیم داد .

امیدوارم این بخش بدردتون بخوره و بتونید در انتخاب محصول ازش استفاده کنید .

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه صادرات محصولات مختلف ایران، از مشاوره رایگان کارشناسان استفاده کنید:

مشاوره رایگان با کارشناسان صادرات

برای مشاوره رایگان سرمایه گذاری ، مهاجرت یا سفر به این کشور کافیست فرم زیر را تکمیل کنید:
  • هر آنچه فکر میکنید بهتر است در مورد خودتان و هدفی که برای این موضوع دارید به ما بفرمایید
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *