صادرات گوجه فرنگی ، صادرات رب گوجه فرنگی و سایر مشتقات آن

صادرات گوجه فرنگی ، صادرات رب گوجه فرنگی و سایر مشتقات آن از مهم ترین اقلام صادراتی ایران است و همانطور که اکثر شما دوستان میدانید ، گوجه فرنگی یکی از محصولات کشاورزی پرمصرف در داخل کشور ماست، این محصول به کشورهای مختلف نیز صادر میشود. کشورهایی از قبیل عراق، افغانستان، پاکستان و سایر کشورها مقاصد صادراتی گوجه فرنگی ایرانی هستند و هرساله مقادیر بسیار بالایی از این محصول به این کشورها صادر میشود .‌

بعنوان مثال میتوانیم بگوییم در سال ۹۹، نزدیک ۶۳ میلیون دلار ما گوجه فرنگی به عراق صادرات داشتیم . همینطور حول و حوش ۴۸ میلیون دلار صادرات گوجه فرنگی ما به پاکستان بوده و چیزی حدود ۴۶ میلیون دلار هم صادرات گوجه فرنگی ما به کشور افغانستان بوده .

پس با یک حساب سر انگشتی متوجه میشوید که گوجه فرنگی پتانسیل بسیار بالایی برای صادرات دارد و کشورهای اطراف ما خواهان این محصول هستند اگر ما بتوانیم ظرفیت های تولیدی خودمان و ظرفیت های صادراتی خودمان را درست و بهینه استفاده کنیم، میتوانیم این محصول را به کشورهای دیگر حتی صادر داشته باشیم .

صادرات گوجه فرنگی ، صادرات رب گوجه فرنگی و سایر مشتقات آن

گوجه فرنگی در نقاط مختلف ایران به راحتی کشت میشود با بذرهای مختلف، طعم های مختلف برای مقاصد مختلف و در تمام مدت طول سال شما این محصول را دارید، چون این محصول هم در زمینه های با فضای باز یعنی هم زمین های کشاورزی در فضای آزاد ، هم بصورت گلخانه ای در سراسر کشور کاشت میشود ، برداشت میشود و مورد استفاده قرار میگیرد .

هر ساله مقادیر بسیار بالایی از این محصول را ما به کشورهای اطرافمان صادر میکنیم و یکی از بهترین محصولات کشاورزی ما برای صادرات به حساب می آید .

علاوه بر گوجه فرنگی ، مشتقات آن هم از مواردی است که ما میتوانیم برای صادرات ان حساب کنیم و میتوانیم ظرفیت های خودمان را بهینه کنیم تا بتوانیم از ظرفیت وارداتی کشورهای اطرافمان نهایت بهره را ببریم ، یکی از این محصولاتی که میتوانیم روی آن کار کنیم رب گوجه فرنگی و انواع آن است .

ما کارخانه های بسیار زیادی داریم که داخل کشور به تولید رب گوجه فرنگی می پردازند، کارخانه های بسیار زیادی در خراسان رضوی بخصوص مشهد و سبزوار داریم، کارخانه های بسیار زیادی را در شیراز بخصوص مرودشت داریم و چند کارخانه رب گوجه فرنگی دیگر هم در شهرهای مختلف داریم که اینها ظرفیت های تولید بسیار بالایی دارند، هر ساله مقادیر بسیار بالایی رب گوجه را تولید می کنند، ولی اکثر قریب به اتفاق کارخانه های تولیدی در صادرات محصولات خودشان با مشکل مواجه می شوند  برنامه خاصی ندارند، بجز معدود برندها که توانستند در کشورهای عراق و افغانستان برای خودشان جایگاهی پیدا کنند، اکثر برندهای رب گوجه فرنگی ما مهجور مانده اند و بیشتر روی بازار داخلی فعالیت می کنند.

مثلا ما برندهایی را داریم مثل تایماز، خرم و حتی هدیه، که این برندها در مشهد تولید می شوند ، اینها از همان اول بیس صادرات خودشان را افغانستان گذاشتند و این محصولات را فقط به آن کشور ارسال میکنند و نمایندگی هایی داخل آن کشور دارند که محصولات را از اینها خریداری می کنند و از طریق نمایندگی هاشان در کشور افغانستان توزیع می کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه صادرات محصولات مختلف ایران، از مشاوره رایگان کارشناسان استفاده کنید:

مشاوره رایگان با کارشناسان صادرات

 یا کارخانه روژین را داریم که برند خودش ، برند ژینو را فقط به مخصوص حوزه کردنشین کشور عراق تهیه کرده ، انجا برای خودش ساختاری را بوجود اورده که از طریق ان نمایندگی و ساختار این رب گوجه فرنگی را در ان کشور به فروش می رساند ، و اکثر برندهای ما نتوانستند فعالیت خاص دیگری در زمینه صادرات داشته باشند مگر اینکه این وسط افرادی بودند که حالا با واسطه و رابطه ای که در کشورهای مختلف داشتند توانستند چند پارت رب گوجه فرنگی با برندهای مختلف را در ان کشورها توزیع کنند.

همانطور که گفتم رب گوجه فرنگی تنوع بسیار زیادی دارد هم از لحاظ بسته بندی ، هم از لحاظ کیفیت و مردم کشورهای مختلف با ساختار متفاوت این برندها را خریداری می کنند مثلا شما اگر قسمت عرب نشین عراق را در نظر بگیرید اینها بیشتر رب های رقیق شده و به حساب آب گوجه را خریداری می کنند و قسمت کردنشین عراق بیشتر رب های غلیظ با بریفس(6:06) بالا هستند .

پس یکی از مشتقات گوجه فرنگی که خیلی می توانیم روی آن کار کنیم و درآمد بسیار ارزی خوبی می تواند برای ما داشته باشد، رب گوجه فرنگی همانطور که در سال گذشته فقط کشور عراق نزدیک به ۷۳ میلیون دلار رب گوجه فرنگی از کشور ما خریداری کرده !

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه صادرات محصولات مختلف ایران، از مشاوره رایگان کارشناسان استفاده کنید:

مشاوره رایگان با کارشناسان صادرات

یکی دیگر از محصولاتی که میشود از گوجه فرنگی بدست اورد و روی صادرات آن برنامه ریزی کرد ، گوجه خشک یا گوجه خشک شده است ، این محصول چند سالی است که بصورت مداوم توسط تولیدکنندگان مختلف تولید میشود و برای مصارف مختلف میتوانیم از ان استفاده کنیم ‌.

مورد بعدی که میشود از ان استفاده کرد و بعنوان محصولی برای صادرات از مشتقات گوجه در نظر گرفت ، پودر گوجه است ، پودر گوجه کارایی بسیار زیادی دارد بخاطر سبک بودن ، راحتی حمل و نقل، بخاطر اینکه همان کارایی رب گوجه را دارد به تازگی مرسوم شده کشورهای مختلف از این محصول برای طعم دهندگی و رنگ دهندگی غذا استفاده می کنند ، از پودر گوجه میتوان در مصارفی مثل تهیه سس گوجه فرنگی ، برای مثلا تهیه پیتزا یا سایر محصولاتی که نیاز دارد حتما از رب گوجه فرنگی از ان استفاده شود ، بکار برد .

گوجه خشک و پودر گوجه از محصولاتی است که چند سالی است باب شده و تولیدکننده های بسیار زیادی داخل ایران این محصولات را تولید می کنند و اینها هم چون هنوز توانستند ظرفیت های صادراتی خودشان را مشخص کنند ، بازار هدفی برای محصولات خودشان مشخص نکردند ، متاسفانه بیشتر محصولات خودشان را داخل کشور توزیع می کنند و تک و توک شاید توانسته باشند ، در موارد بسیار نادری صادرات این محصول را انجام بدهند .

یکی دیگر از محصولاتی که میشود روی آن کار کرد و مربوط به گوجه فرنگی است و بازار داخلی بسیار خوبی دارد و میتوانیم روی آن کار کنیم ، بذر گوجه است .

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه صادرات محصولات مختلف ایران، از مشاوره رایگان کارشناسان استفاده کنید:

مشاوره رایگان با کارشناسان صادرات

همانطور که می دانید اکثر کشاورزها دنبال این هستند که بذر مناسبی برای محصول خودشان پیدا کنند تا بتوانند آن بذر را برای رشد محصول خودشان استفاده کنند. از بذرهای مرسومی که در ایران استفاده می شود و کشاورزها از ان استفاده می کنند ، بذر گوجه سانسی، متین، کلیر (9:04) ، سوپر کیلد یا بقیه بذرها هست که هر کدامشان برای مناطق مختلفی کارایی دارند و می توانند محصولات را پر بازده تر کنند و کشاورزها از انها استفاده می کنند برای اینکه بتوانند محصول بهتری را برداشت کنند‌.

پس به این نتیجه رسیدیم که گوجه فرنگی و مشتقات آن یکی از محصولاتی است که ما میتوانیم روی بازار صادراتی آن تمرکز کنیم ، پتانسیل بسیار بالایی دارد ، ارز آوری بسیار خوبی میتواند نصیب کشورمان کند ، فقط کافیست که ساز و کار صادراتی اش را یاد بگیریم . اینکه کشورهای اطراف ، چه محصولی با چه کیفیتی ، با چه نوع بذری از ما میخواهند ، در چه نوع بسته بندی از ما میخواهند تهیه کنیم ، اینها را اگر بدانیم و بتوانیم بازار هدفمان را مشخص کنیم ، از محصولات بسیار عالی برای صادرات ، گوجه فرنگی و مشتقات ان است .

امیدوارم که مبحث امروز هم برای شما مفید واقع شده باشد. روز و روزگار بر شما خوش و برای اطلاعات بیشتر در مورد صادرات گوجه فرنگی از همکاران ما راهنمایی بگیرید:

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه صادرات محصولات مختلف ایران، از مشاوره رایگان کارشناسان استفاده کنید:

مشاوره رایگان با کارشناسان صادرات

برای مشاوره رایگان سرمایه گذاری ، مهاجرت یا سفر به این کشور کافیست فرم زیر را تکمیل کنید:
  • هر آنچه فکر میکنید بهتر است در مورد خودتان و هدفی که برای این موضوع دارید به ما بفرمایید
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

2 thoughts on “صادرات گوجه فرنگی ، صادرات رب گوجه فرنگی و سایر مشتقات آن

  1. فرهاد مهاجر :

    ممنون بابت موضوع خوبتون در مورد صادرات گوجه فرنگی و میخواستم در مورد اسپتیک و بریکس رب گوجه فرنگی در صادرات هم مطلب آموزشی بگذارید

  2. محمدی :

    چه جالب فکر نمیکردم صادرات گوجه فرنگی انقدر مهم باشه و خیلی برام جذاب شد چون روابط و تامین کننده های خوبی در این مورد دارم و البته از شما هم میخوام مشاوره بگیرم برای فروش و ارسال و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *