نحوه مذاکره تجاری در بازار داخلی با مشتریان و تامین کنندگان محصول

نحوه مذاکره تجاری در بازار داخلی یکی از رفتارهای تجاری در حیطه کلام و فروش انبوه ، برگزاری جلسات و قرارهای تجاری است.

این مسیر بهترین و مناسب ترین شیوه تجار و بازاریان است که ما اصطلاحا به آن مذاکرات تجاری می گوییم که البته به دلیل شرایط حاکم و اپیدمی کرونا که در کشور ما رایج شده است، ما اصلا مذاکرات حضوری را توصیه نمی کنیم ، اما بنا به ضرورت اگر ایجاب شد، این مذاکرات را سعی کنید در محیط تولید انبار یا منابع تامین برقرار کنید ، چرا که برگزاری جلسه در دفاتر یا محیط بسته که نگاه مخاطب را از حوزه تامین خارج میکنه، شدیدا به دید ما منفور و بی بازده است .

به این خاطر همیشه به دنبال سرچشمه ای از بایدها و نبایدهایی خواهد بود که میتواند آون را در مسیر مراودات تجاری خود همراهی کند ‌. یعنی خریدار وقتی کارگاه تولید یا انبار تامین کالای مورد معامله تان را بازدید میکند، به میزان توانایی و قابلیت های تولیدی شما پی خواهد برد و این میتواند برای شما یک برگ برنده باشد که در مذاکراتتان از آن استفاده کنید .

در ثانی ملزمه تمام قراردادهای تجاری وجود اعتماد خریدار نسبت به فروشنده است ، چرا که مهم ترین بخش هر تجارتی وجود و ارایه سرمایه است که این سرمایه می باید از طریق خریدار تامین بشود و درواقع این فروشنده است که باید تلاش کند تا توانایی های خودش را در انجام تعهد به خریدار اثبات کند ‌.

پس شما می بایست ضمن حفظ اقتدار و میزبانی خودتان، توانایی ارائه تعهدات خود را به خریدار القا کنید و نمایش انبار، کارگاه، خط تولید، نیروهای انسانی، منابع مالی، سیستم های مدیریتی، دسیپلین رفتاری و از همه مهمتر تسلط و اشراف بر مسائل فنی حوزه کالای موردنظر، از ملزومات یک بیزینس من موفق است.

بنابراین انچه که ما در نحوه مذاکره تجاری آموزش خواهیم داد ، تغییر در رفتارهای شخصی و اپدیت فرایند فروش و بازاریابی شما دوستان خواهد بود .

لطفا با دقت نحوه مذاکره تجاری در بازار داخلی با مشتریان را دنبال کنید چرا که شما به زودی باید کسب و کار پیشرفته خودتان رو آغاز کنید. پس سعی کنید بطور آکادمیک این آموزشها را در سرفصل مسائل تجاریتان قرار بدهید .

نحوه مذاکره تجاری در بازار داخلی با مشتریان و تامین کنندگان محصول

تا اینجای نحوه مذاکره تجاری به این نتیجه رسیدیم که مرحله اول مذاکره نمایش توانمندی هاست ، یعنی با ارایه امکانات تولید یا تامین ، اولین سوال خریدار که آیا این شخص به راستی توانایی تولید یا تامین محصول موردنیاز من را دارد و قرارداد و تعهدش را به موقع اجرا خواهد کرد یا خیر را از طریق یک الگوی رفتاری مناسب پاسخ گفتیم و تا این مرحله خریدار به یک تعادل ۵۰درصدی از انجام معامله دست پیدا کرده، اما هنوز برای انعقاد فروش تجاری مسیر طولانی و درازی را در پیش داریم .

ممکن است شما مالک یا مدیر کارخانه یا کارگاهی نباشید که مشتری را بنا هست به اونجا هدایت کنید. توجه کنید که این نباید شما را طوری نمودار کند که احساس ضعف کنید . شما در هر شرایطی مالک کارخانه یا کارگاه محصولی هستید که مشتری را به اونجا هدایت کردید و از جهت بازاریابی نیز این اختیار به تمام مدیران فروش داده میشود که دست کم خود را مدیر تولید یا مدیر فروش کارخانه معرفی کنند.

وظیفه شما به عنوان مشاور در نحوه مذاکره تجاری و در قبال مشتری تا این نقطه فقط اثبات توانایی در انجام تعهد فروش است ، برای حضور از پیش با تهیه کننده خود یا مالک کارخانه هماهنگ باشید و از او بخواهید هنگام جلسه شما را پشتیبانی کنند .

لباس مناسب بپوشید.  لباس رسمی، لباسی که در بردارنده شایستگی ها و برازندگی های شما باشد و ان چیزی را که قرار است به مشتری معرفی کنید در ذهن او القا کند .

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه صادرات محصولات مختلف ایران، از مشاوره رایگان استفاده کنید:

مشاوره رایگان با کارشناسان صادرات

برای ایجاد یک رابطه تجاری و جلسات تجاری و مذاکرات تجاری موفق نیاز داریم که در جلسات اولیه لباس رسمی بپوشیم ، قطعا یک لباس رسمی برای کسی که دارای تجربه یا مدل کاری یا پیشینه قبلی نیست میتواند خیلی نقش موثری را بازی کند ‌.

حتی نوع ارنج لباس رسمی هم در برقراری بهتر یک موضوع تجاری ، یک قرارداد تجاری میتواند مفید باشد ، مثلا اگر قرار است در یک جلسه فروش ارگانی شرکت کنید و به ارگان های دولتی یا سازمانی جنس بفروشید بهتر است از یک ست کت و شلوار ساده و رسمی استفاده کنید یا اگر قرار است محصولی را جهت صادرات به یک صادرکننده یا تاجر خارجی بفروشید بهتر است به همراه کت و شلوار رسمی ، از دستمال گردن یا کراوات استفاده کنید تا مورد توجه مخاطب قرار بگیرد.

با این کار طرف کاری شما اینطور تحلیل خواهد کرد با شخصی طرف هست که دارای دسیپلین و منش رفتاری مناسب و قابل اعتماد است .

در نحوه مذاکره تجاری به یاد داشته باشید که نوع گویش و صحبت کردن شما باید حکایت از قابلیت ها و تجربیات تجاری یا رفتاری موقر باشد تا جلسه مذاکره سرد نشود و مسیر خودش را به درستی طی کند.

همچنین از پرداختن به مسائلی که در مورد ان اطلاعات کافی ندارید شدیدا پرهیز کنید و سعی کنید در موقع جلسه ان چیزی را که توانایی دارید و امکاناتش مهیاست نشون بدهید و از موفقیت ها و فاکتورهای سنگین فروش و قراردادهای مهم تجاری با افراد مهم و موفقیت های تجاری خودتان به عنوان حلقه های تبلیغاتی استفاده کنید .

سعی بشه از ارائه ارقام و اعداد غیرواقعی خودداری بشود و بدانید که نیازی نیست از نقاط ضعف امبار تولید یا تامین شما کسی مطلع بشود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه صادرات محصولات مختلف ایران، از مشاوره رایگان استفاده کنید:

مشاوره رایگان با کارشناسان صادرات

در نحوه مذاکره تجاری گاهی ممکن است مشتری با شما تماس بگیرد و بگوید میخواهم به کارخانه تان ، انبارتان یا فروشگاهتان بیایم و آن را از نزدیک ببینم . اصلا ادرس کارخانه تان کجاست؟ سوال خیلی از شما این است، من که کارخانه یا دفتر کار ندارم . باید چکار کنم؟

جواب این است، معمولا ۹۵درصد اشخاص فقط میپرسند تا اطلاعات و کنجکاوی های شخصیشان را ارضا کنند و اصلا بنای بازدید را ندارند اما شما ادرس بدهید ، میگویید چطور؟! به شما میگویم ..

شما باید از قبل با تامین کننده هایتان ، حالا چه کارخانه دار، چه انباردار و چه بُنک دار و حتی فروشگاه دارهایی که شما را ساپورت میکنند هماهنگ باشید و برای این موارد استثنایی به آنها آمادگی بدهید که اگر خریدار تصمیم داشت از منبع تامین دیدن کند، شما  لنگ نمانید .

 این راه را هم به شما بگویم تا ازش استفاده کنید ، عملکرد شما تامین کننده یک بازی برد-برد هست ، یعنی شما درواقع با فعالیت تجاریتان عملا نقش یک مدیر فروش پر بازده را بازی میکنید که علاوه بر اینکه سود زیادی به تولیدکننده میرساند حقوقی هم دریافت نمیکند ، در صورتی که صاحبین مشاغل و کارخانه دارها برای استخدام چنین مدیر فروشی حداقل می باید ماهی ۲۰ میلیون تومن حقوق پرداخت کنند، پس با تامین کننده خود این موضوع رو به اشتراک بگذارید و متوجهش کنید که با شما مثل یک مدیر فروش استخدامی رفتار کند و محیط تامین و دفاتر را برای برگزاری جلسات کاری در اختیارتان گذارد .

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه صادرات محصولات مختلف ایران، از مشاوره رایگان استفاده کنید:

مشاوره رایگان با کارشناسان صادرات

گاها اگر احساس کردید ممکن است جلسه به گونه ای پیش برود که اطلاعات کافی  در آن برهه ندارید و ممکن است مثبت نباشد ، هیچ ایرادی ندارد ، از تامین کننده تان که اطلاعات کافی و اشراف دارد بخواهید به جلسه برود . جای نگرانی پیش می آید که ممکن است دورتان بزنند!  جواب این است که بله ! ممکن است این اتفاق بیفتد ، عموما هم این اتفاق از طرف خریدار می افتد ولی تامین کننده ها هم در ابتدای همکاری ممکن است این رفتار غیر حرفه ای را نشان بدهند.

اما ایرادی ندارد به مرور که وسعت کارتان زیاد شود تامین کننده ها هم به قابلیت هایتان پی می برند و برای حفظتان تلاش می کنند و اگر هم نکردند دامنه کاری شما در این زمان به جایی رسیده است که شما می توانید مشتری هایتان را به جای دیگری ببرید و از منابع تامین قابل اعتمادتری استفاده کنید و به تامین کننده هایتان هم حتما بگویید که باید به شما سود مطلوب تری بدهند تا شما بتوانید به انها ادامه همکاری دهید، یا از این قبیل کارها انجام ندهند، در غیر این صورت مجبور هستید قطع همکاری کنید و مشتری هایتان را به تامین کننده دیگری معرفی کنید .

البته در مباحث بعدی به چگونگی انجام قرارداد با تامین کننده خواهیم پرداخت .

با یک جمع بندی این جلسه را ختم میکنیم و در جلسات بعدی انشالله ادامه خواهیم داد.

بند اول: اعتمادسازی به واسطه دعوت و حضور مشتری به منبع تامین .

بند دوم: متمرکز کردن مخاطب به توان تامین و تعهد.

سوم : آگاه کردن مخاطب به سطح اشراف و اطلاعات فنی شما .

چهارم: پوشش آراسته متناسب با نیاز فعلی .

پنجم: مدیریت صحنه اجرایی و هدایت مسیر تجاری است که ختم به ششمین مورد میشود؛ حفظ حقوق و قواعد کاری با تامین کننده.

خب ، این جلسه را چند بار مرور کنید ، در جلسات بعدی ابعاد دیگری از تجارت را مورد بررسی خواهیم داد .

فراموش نکنید که سرفصل تمام این مبانی فعل خواستن در سایه تلاش است .

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه صادرات محصولات مختلف ایران، از مشاوره رایگان استفاده کنید:

مشاوره رایگان با کارشناسان صادرات

.

برای مشاوره رایگان سرمایه گذاری ، مهاجرت یا سفر به این کشور کافیست فرم زیر را تکمیل کنید:
  • هر آنچه فکر میکنید بهتر است در مورد خودتان و هدفی که برای این موضوع دارید به ما بفرمایید
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

1 thoughts on “نحوه مذاکره تجاری در بازار داخلی با مشتریان و تامین کنندگان محصول

  1. رادین تجارت :

    مهندس ممنون بابت مذاکره ای که در تیم ما برگزار کردین و راهکارهایی که به همکاران ما دادین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *