طرف مقابل مذاکره تجاری چه شخصیتی دارد و من چطور پیش بروم؟

مذاکره در صادرات و تجارت خیلی مهم است . اما طرف مقابل در مذاکره با من چه نوع ادمی هست؟ و یا حتی خودم چه مدل آدمی هستم؟ و چطور باید پیش بروم؟

امروز میخواهم در مورد این موضوع با شما صحبت کنم که شما جزو کدوم گروه هستید. و چه برنامه ای برای مذاکره تجاری خودتان باید داشته باشید؟

براساس تحقیقاتی که انجام شده، ما سه گروه ادم می توانیم تعریف کنیم. خیلی مختصر گروه ها را بیان می کنم:

1- گروه تحلیلگر:

گروهی که همه چیز را می بینند، خیلی ریز بینند، خیلی جزییات را می بینند و قبل از اینکه با شما بخواهند صحبت کنند یا خود شما بخواهید صحبت کنید ممکن است خودتان جزو گروه تحلیلگرها باشید در مذاکرات. این گروه جزییات را همه را بررسی کرده ممکن است مطالعه کاملی کرده باشند در این موضوع، و وقتی هم با شما صحبت میکنند، با یک ریتم خسته کننده ای صحبت می کنند، ممکن است خود شما جزو گروه تحلیلگر ها باشد ، بررسی کنید ایا در حین مذاکره تان خسته کننده صحبت می کنید؟ و تمام جزییات را در نظر می گیرید و دنبال این هستید که اطلاعات کسب کنید و همه چیز برای شما صفر و یک هست؟

خیلی سخت است کار کردن با این گروه و اگر میخواهید جزو این گروه نباشید در مذاکره هاتان سعی کنید حداقل چندتا لبخند داشته باشید.. چندتا دیالوگ جالب، چندتا نکته یا موضوع مفرح، یک خورده جذاب تر صحبت کنید، سخت نگیرید.

این گروه خیلی گروه سردی هستند واقعا سرد هستند و متاسفانه این گروه در فروش موفق نیستند ، در مذاکرات هم خوب رشد نمی کنند. اگر توانستید یک سری چاشنی ها به صحبت هایتان اضافه کنید از این گروه خارج می شوید و موفق تر خواهید بود.

طرف مقابل مذاکره تجاری با من چه شخصیتی دارد و چطور در مذاکره پیش بروم

2- گروه سازشگر ها :

گروهی که در روند مذاکره، دنبال سازش هستند، دنبال یک رابطه خوب هستند، حتی اگر هم با شما معامله نکند با شما رفیق می شوند، این گروه جزو گروه هایی هستند که گرفتن امتیاز خیلی بیشتر میتوان از انها داشت و خیلی بهتر می توان با آنها پیش رفت. افراد بسیار خوبی هستند در معامله و جزو فروش های خیلی خوب حساب می شوند یعنی اگر شما جزو گروهی باشید که در حین مذاکره به دنبال ایجاد رابطه دوستی یا صمیمیت با طرف مقابلتان باشید قطعا خیلی بهتر از دیگران می توانید بفروشید، چون مردم ما تحت تاثیر این روابط عامل این میشود که در رودربایستی از شما بخرند. در بازار داخلی این هست ، در خارج از ایران این هست….

حقیقتا حس دوستی خیلی از معاملات را جوش میدهد.

3- گروه مدعی ها :

اصلا توصیه نمی کنم جزو مدعی ها باشید. اگرچه خیلی ها دیدم در مذاکرات چون بسیار جوشی هستند، خیلی پر انرژی صحبت میکنند ، میخواهند همه چیز را برای خودشان حساب کتاب کنند، و بیشتر از اینکه گوش دهد، حرف می زند و هر موقع که شما سکوت کنید عصبانی می شود.

چون فکر میکند وقتش را تلف میکنی، همه چیز را در زمان می بیند، همه چیز را در حرکت می بیند، سعی کنید در مذاکراتشان حرف های خودشان را قسمت هایی به خودشان برگردانید و بگذارید حرف بزند!

و زمانش را به جلو ببرید. با اینها سخت می توان معامله کرد چون مدعی هستند. مدعی اینکه خیلی قوی هستیم، مدعی اینکه من خیلی توانمندم، مدعی اینکه من خیلی کارها می توانم کنم. این خیلی کار را سخت می کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه صادرات محصولات مختلف ایران، از مشاوره رایگان کارشناسان استفاده کنید:

مشاوره رایگان با کارشناسان صادرات

نمی گویم با این ها نمی توان معامله کرد ولی حقیقتا مذاکره با تیپ مدعی ها یک افرادی که پشت تلفن می خواهند تو را بزنند، خیلی سخت است باید به شدت آرامش خودتان را در مذاکره با این افراد پیش ببرید.

اگر شما جزو مدعی ها هستید باید سطح صحبت کردن و دیالوگ هایتان را پایین بیاورید. چون افراد زیادی پشت تلفن با مدعی ها بد برخورد می کنند و تامین کننده، خریدار یا هر کس دیگری می تواند باشد. اگر شما بعنوان  مذاکره کننده یا فروشنده ای  مدعی هستید با این دیالوگ و این سبک مدعی تان مشتری را از دست می دهید.

باید مقداری صحبت هاتان را با لحن ارام تری پیش ببرید و با مدعی باید با این صورت صحبت کرد. اما خب در طی زمان می توانید نرمش کنید ، نمیگویم حالا قطعا قرار است همه شان نرم شود یا با شما کننار بیایند، اما در کارتان تاثیر گذار است که بدانید چطور با مدعی ها پیش بروید..

افرادی هم هستند که نامتعارف هستند، سبک های خاص خودشان را دارند. اینها نمیخواهم صحبت کنم، قشر عمومی که با آنها پیش می رویم معمولا جزو این گروه هستند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه صادرات محصولات مختلف ایران، از مشاوره رایگان کارشناسان استفاده کنید:

مشاوره رایگان با کارشناسان صادرات

تحلیلگر ها را گفتم، باید یک مقدار از آن خشکی در آورید. سازشگرها را با انها پیش بروید و قطعا دوست شوید و دوستی عامل خیلی از امتیازها می شود و بخاطر دوستی شان حاضر هستند امتیاز بدهند. و مدعی ها را با انها با تن صدای ارام صحبت کنید و هیج وقت بدون جواب سوالاتشان را نگذارید و هر جا از شما سوالی پرسیدند اگر نمی دانستید از قسمت هایی از صحبت خودش را برای خودش بیان کنید، که حالا شاید یک جلسه ای در موردش صحبت کردم چه مدلی، جزییاتش را .

ولی همین را برایش تکرار کنید ، عامل این میشود که صحبتش را ادامه دهد و توضیح دهد و احساس کند که قدرت دستش هست و همین احساس قدرت عامل این میشود که با شما کار کند، یعنی میگوید این خوب است ، حرف گوش کن است و من بر این سوار شدم پس تحت کنترل گرفتم و با او پیش می روم.

افراد نامتعارف هم که خیلی کم هستند ، انها را نمی توان تحلیل کرد، خیلی پیچیده هستند، و اینجا جای تحلیلش نیست. قشر خیلی کمی هستند شاید یک درصد از جامعه جزو این گروه قرار بگیرند.

آدم هایتان را تقسیم بندی کنید با توجه به نکاتی که گفتم با انها رفتار کنید قطعا سطح فروشتان بالا می رود، اگر بعنوان فروشنده هم کار می کنید سعی کنید خودتان تحلیل کنید جزو کدام گروه هستید، ضعف هاتان را برطرف کنید تا بالاتر بیایید و بهتر بفروشید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه صادرات محصولات مختلف ایران، از مشاوره رایگان کارشناسان استفاده کنید:

مشاوره رایگان با کارشناسان صادرات

  .

برای مشاوره رایگان سرمایه گذاری ، مهاجرت یا سفر به این کشور کافیست فرم زیر را تکمیل کنید:
  • هر آنچه فکر میکنید بهتر است در مورد خودتان و هدفی که برای این موضوع دارید به ما بفرمایید
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

2 thoughts on “طرف مقابل مذاکره تجاری چه شخصیتی دارد و من چطور پیش بروم؟

  1. زرین ترجمه :

    ما گروهی مترجم هستیم که آمادگی مذاکره خارجی و ترجمه همراه تاجران عزیز و همکاری با شما مجموعه محترم را داریم

  2. ترابپور :

    فروشنده اول باید روانشناس خوبی باشه تا بتونه فروشنده خوبی بشه. گاهی نکات ریزی در مذاکره خهت مذاکره را کلا عوض میکنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *